00:30 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Echipa feminină de lupte a LPS „Nicolae Rotaru“ Constanța, campioană a României (galerie foto)

11 Mar, 2020 00:00 3479 Marime text

LPS „Nicolae Rotaru“ Constanța a fost cea mai bună echipă de la Campionatul Național Școlar la lupte feminine, întrecere care s-a desfășurat la Reșița. Pregătită de Ioan Giuglea și Valentin Dobrin, formația de pe litoral a devenit campioană a României grație celor patru medalii obținute, prin Cristina Roșioru (categ. 69 kg) - aur, Amalia Rătunzeanu (categ. 73 kg) - aur, Gabriela Cuc (categ. 57 kg) - argint și Isabela Marin (dublă legitimare, LPS - Victoria Cumpăna, categ. 46 kg) - bronz. La Reșița, a urcat pe podiumul național, ocupând locul trei, și CSS Mangalia (antrenor, Marian Oancea), cu echipa de lupte libere băieți. Daniel Sandu a ieșit campion la categoria 55 kg, Denis Chirică a luat argintul la categoria 80 kg, iar la categoria 71 kg Andrei Pârvu a fost medaliat cu bronz. De la CSS Mangalia au obținut medalii și Elisa Călin (categ. 55 kg) - aur, și Iulia Tănase (categ. 61 kg) - argint. De asemenea, o medalie de bronz i-a revenit și unei sportive de la CSS Medgidia, Ana-Maria Ciolan (categ. 53 kg, antrenor, Daniel Toader).

„Județul Constanța începe anul în forță la Campionatul Național Școlar organizat la Reșița. Felicitări tuturor pentru rezultatele obținute! Fetele, după lupte crâncene, au ocupat locul 1 la echipe, devenind astfel campioanele României. CSS Mangalia a ocupat locul 3“, a fost mesajul lui Vasile Vicol, președintele Asociației Județene de Lupte Constanța.

Campionatul Național Școlar la lupte greco-romane s-a desfășurat la Pitești, Constanța urcând pe podium și acolo: Constantin Păun (LPS) - argint la categ. 110 kg, Cristian Somandru (Victoria Cumpăna - LPS) - argint la categ. 51 kg, Alexandru Filipescu (LPS) - bronz la categ. 48 kg și Andrei Buruiană (CS Farul - LPS) - bronz la categ. 51 kg. La CS Farul antrenor este Grigore Gheorghe, iar la Victoria Cumpăna George Papazu.

Sursa foto: Facebook (Vasile Vicol, Gheorghe Grigore)

Luptătoarea Andreea Ana, din Mangalia, performera anului la seniori U-23. Au fost laureaţi şi alţi sportivi din judeţul Constanţa (galerie foto)

Gala Campionilor Asociaţiei Judeţene de Lupte Constanţa Cei mai buni dintre cei buni pe 2019, recompensaţi (galerie foto)

În 2019, luptătorii constănţeni au cucerit peste 100 de medalii. Care au fost cele mai de succes cluburi

Primăria Ovidiu i-a premiat pe sportivii campioni ai oraşului. Ionuţ Tucă, două medalii de aur şi două recorduri la Europene!