20:10 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dramatism la penalty-uri! Cum a ratat FC Viitorul Under-17, acum opt ani, medaliile naționale (galerie foto + video)

19 May, 2020 00:00 3556 Marime text
  • FC Viitorul Under-17 a întâlnit în semifinale Universitatea Cluj, iar în finala mică Oțelul Galați

În urmă cu opt ani, echipa de juniori Under-17 a Academiei Hagi (generația 1995/1996) a disputat, în decurs de două zile, în intervalul 25-27 mai 2012, partidele pentru medaliile naționale.

După ce au pătruns în careul de ași la capătul turneului zonal de la Ovidiu, jucătorii pregătiți de Daniel Rădulescu (antrenor) și Lucian Burchel (director tehnic) au susținut, pe 25 mai 2012, semifinala contra Universității Cluj U-17. Chiar dacă au controlat jocul, constănțenii s-au recunoscut învinși (0-1), unicul gol fiind înscris, în minutul 50, de Radu Crișan (viitorul jucător de Liga 1).
Pentru FC Viitorul U-17 au evoluat în acel meci: Bogdan Nicolae - Mihai Bălașa, Robert Hodorogea, Adrian Boitoș, Robert Ciurea (59 Cătălin Toriște) - Bogdan Vasile, Daniel Gheorghe (41 Ferdi Ghenciu), Răzvan Marin (54 Ionuț Ichim) - Ionuț Vînă, Alexandru Târnovan, Vasile Mihai.

Ionuț Ichim, dublă în timpul regulamentar

În urma acestui eșec, jucătorii de la FC Viitorul U-17 au disputat, la două zile distanță, meciul pentru bronzul național, contra Oțelului Galați U-17. Încheiată la egalitate după 80 de minute regulamentare, confruntarea s-a decis la lovituri de departajare, unde Oțelul avea să se impună cu 6-5. În timpul regulamentar a marcat pentru constănțeni Ionuț Ichim (60, 70), în timp ce pentru gălățeni înscriseseră Eduard Dumitru (29) și Alexandru Tudorie (38).
Echipa din finala mică a FC Viitorul U-17 a fost: Arpad Tordai - Mihai Bălașa, Robert Hodorogea, Adrian Boitoș, Robert Ciurea - Bogdan Vasile (41 Cătălin Toriște), Daniel Gheorghe, Răzvan Marin (41 Ionuț Ichim) - Ionuț Vînă, Alexandru Târnovan, Vasile Mihai.

Sursa foto: Academia Hagi

Acum opt ani Florin Tănase a marcat pentru victoria care i-a adus FC Viitorul primul titlu național Under-19 (galerie foto + video)