05:34 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Dramatism în finala cu CFR Cluj După grupa 2006, şi Academia Hagi 2007 a devenit campioană naţională

23 Dec, 2015 00:00 4871 Marime text

Echipa Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi“ s-a impus în finala mare a Memorialului „Gheorghe Ene“, devenind campioană naţională în întrecerea copiilor născuţi după 1 ianuarie 2007. Recent, acest titlu i-a revenit şi Academiei Hagi 2006, care a câştigat Memorialul „Gheorghe Ola”.

Faza finală a Memorialului „Gheorghe Ene“ s-a jucat la Târgovişte, iar Academia Hagi (antrenor - Ciprian Micu; director coordonator - Constantin Mareş) a întâlnit în finala mare CFR Cluj. Partida s-a încheiat la egalitate 1-1 (1-1), golul constănţean fiind înscris de Ionuţ Mario Roman. S-a ajuns la lovituri de departajare, unde Academia Hagi s-a impus cu 4-3 şi s-a încoronat campioană naţională!

Au transformat de la 7 m Ionuţ Mario Roman, Ştefan Pantă, Andi-Matei Nanciu şi Mateo Rareş Manea, în timp ce portarul Andrei Maer a intervenit excelent la una dintre loviturile adversarilor. Medalia de bronz i-a revenit echipei Prosport Focşani, care a învins cu 4-0 LPS Suceava în finala mică. La festivitatea de premiere, unul dintre premiile speciale i-a revenit Academiei Hagi, Ionuţ Mario Roman fiind desemnat cel mai bun jucător al finalei.

Două victorii şi un egal în grupă

Academia Hagi şi CFR Cluj s-au întâlnit în finala mare, după ce au câştigat grupele preliminare din care au făcut parte. Clasamentele au fost: A - 1. Academia Hagi - 7p, 2. LPS Suceava - 6p, 3. FC Interstar Sibiu - 4p, 4. CS Kinder Târgovişte - 0p; B - 1. CFR Cluj - 7p, 2. Prosport Focşani - 6p, 3. Atletico Arad - 4p, 4. Atletic Zalău - 0p. În serie, Academia Hagi a înregistrat rezultatele: 1-0 cu LPS Suceava, 2-0 cu CS Kinder Târgovişte şi 3-3 cu FC Interstar Sibiu.

Lotul campionilor

Lotul campioanei, Academia Hagi, care a participat la turneul final al Memorialului „Gheorghe Ene“ a fost: Andrei Maer, Paul Edgar Cadar - portari; Ştefan Pantă, Andrei Hermeneanu, Ionuţ Mario Roman, George Grameni, Andi-Matei Nanciu, Mario Alexandru Bucur, Ştefan Beu, Dragoş Alexandru Ripeanu, Darius Dragomir, Paris Tănase, Mateo Rareş Manea - jucători de câmp. Şi Academia Hagi 2006 (antrenor - Mihai Stere; director coordonator - Constantin Mareş) a cucerit medalia naţională de aur în urma loviturilor de departajare. Medaliile de aur ale Memorialelor „Gheorghe Ola“ (U-9) şi „Gheorghe Ene“ (U-8) erau singurele titluri naţionale care lipseau din palmaresul Academiei Hagi!

Sursa foto: Academia Hagi