08:40 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Distincţii speciale pentru Tase Halep şi Iancu Papazicu Săgeata Stejaru, medalie de bronz la Cupa FMF din Republica Moldova (galerie foto)

17 Dec, 2018 00:00 3435 Marime text
Reprezentanta României la turneul internaţional de veterani Cupa FMF, din Republica Moldova, echipa dobrogeană Săgeata Stejaru, a ocupat locul trei, după ce a învins în finala mică, scor 7-2, formaţia Reni, din Ucraina.

Pentru Săgeata au marcat Enache Pilici (9, 40), Tase Halep (15, 18, 42), Adrian Scutaru (24) şi Ștefan Ștefănel (31), adversarii punctând prin Valentin Acriș (47) şi Valentin Panaiotov (49). Săgeata (antrenor, Constantin Gache) a început meciul cu: Gheorghe Mina, Adrian Scutaru, Stere Gramatica, Stere Anagnoste, Ștefan Decu, Paul Zelezneac, Dinu Dămășaru, Enache Pilici, Mihai Badea, Iancu Papazicu, Tase Halep. Au mai jucat: Nicolae Raiciu, Auraș Brașoveanu, Radu Blacioti şi Ștefan Ștefănel.

Trofeul i-a revenit pentru a 11-a oară în cele 12 ediţii ale întrecerii fotbalistice echipei din Chişinău, care, în finala mare, a trecut de Pinsk (Belarus) cu 5-2. În semifinale, Chişinău a întâlnit Săgeata, pe care a învins-o cu 4-2 (2-2), marcând Iulian Bursuc (8, 25), Serghei Iepureanu (57), Alexandru Golban (60) / Tase Halep (13, 46).

Patrulaterul a fost organizat în memoria lui Iurie Conusevici. La final, au fost desemnaţi şi cei mai buni jucători ai turneului de la fiecare dintre cele patru echipe participante. De la Săgeata aceste distincţii le-au revenit lui Tase Halep şi Iancu Papazicu. Cel mai bun fotbalist al turneului a devenit Serghei Iepureanu (Chișinău).

Sursa foto: fmf.md

Citeşte şi:

UPDATE. În lot este şi vărul Simonei Halep Veteranii de la Săgeata Stejaru iau startul în Cupa FMF din Republica Moldova