09:06 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Deşi a evoluat peste o oră în inferioritate numerică România a bătut Finlanda. Faristul Băjan a jucat tot meciul

03 Apr, 2013 00:00 1597 Marime text
Echipa naţională Under-18 a României a câştigat cu 2-0 (D. Rotariu - 32, din penalty, Moroşanu - 84) partida amicală de ieri, de la Mogoşoaia, cu reprezentativa similară a Finlandei. Din 11-le de start al României (antrenori, Ionel Augustin şi Adrian Bumbescu) a făcut parte şi fundaşul dreapta al FC Farul, Robert Băjan, care a rămas toate minutele pe gazon. Al doilea farist convocat, mijlocaşul Ferdi Ghenciu (17 ani), a fost rezervă neutilizată. Băjan a fost unul dintre remarcaţii echipei gazdă, iar în minutul 76 a avut o mare ocazie de a duce scorul la 2-0, când şutul său de la distanţă aproape că a muşcat rădăcina barei. Tricolorii au jucat din minutul 23 în inferioritate numerică, după eliminarea lui Cristian Bocşan, care a primit cartonaş roşu pentru fault în postura de ultim apărător. Deşi în zece oameni, România a reuşit să puncteze de două ori. Întâi, în prima repriză, prin Dorin Rotariu, nepotul fostului mare internaţional Iosif Rotariu, apoi, în finalul partidei, prin Adrian Moroşanu, cu un şut foarte frumos din afara careului. D. Rotariu a mai avut şi o bară, în minutul 30, la scorul de 0-0. Mâine, de la ora 14.10, tot la Mogoşoaia, cele două echipe se vor întâlni din nou, partida urmând a fi transmisă în direct de GSP TV.

Sursa foto: Facebook