20:27 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Volei 2004, in premiera in semifinale

29 Feb, 2008 00:00 1094 Marime text

Dupa aceasta performanta, obiectivul declarat al formatiei de pe litoral este accederea in ultimul act al Cupei Romaniei

CSV 2004 Tomis a obtinut, miercuri, o calificare surprinzatoare in semifinalele Cupei Romaniei la volei feminin, dupa ce s-a impus in ambele manse, cu acelasi scor, 3-1, in fata formatiei CSU Gaz Targu Mures. Daca in campionatul intern, CS Volei 2004 Tomis nu are o evolutie imbucuratoare, nu acelasi lucru se intampla in a doua competitie nationala, Cupa Romaniei. Formatia de pe litoral s-a calificat in premiera in semifinalele Cupei Romaniei, dupa ce a reusit o evolutie foarte buna in meciul de pe teren propriu, cu CSU Targu Mures, in mansa retur a sferturilor de finala, reusind sa invinga cu scorul de 3-1 (25-18, 25-19, 16-25, 25-18). Partida a inceput cu o dominare clara a handbalistelor constantene, primele doua seturi fiind castigate, fara dificultate, de elevele lui Aleksandar Boskovic. Abia in setul al treilea, trupa din Targu Mures a reusit sa intre in joc si sa puna probleme constantencelor. Elevele lui Aleksandar Boskovic si Doru Grigore au confirmat in mansa retur ca evolutia surprinzatoare de la Targu Mures nu a fost doar un simplu foc de paie, castigand in aceeasi maniera si partida de la Constanta. Gazdele au debutat in forta si au castigat primele doua seturi care le mai lipseau pentru a se califica in semifinale, scor 25-18 si 25-19. Din acest moment insa, o relaxare in tabara constanteana a dus la adjudecarea celui de-al treilea partial de catre oaspete, iar elevele lui Valerjan Luka impunandu-se lejer cu scorul de 25-16. In cel de-al patrulea partial, oaspetele a incercat sa speculeze relaxarea din tabara gazdelor si sa duca meciul la setul decisiv. Cele doua formatii au mers cap la cap in debutul setului, formatia CSU Targu Mures chiar preluand conducerea si conducand, la un moment dat, la doua puncte. Echipa antrenata de Aleksandar Boskovic a revenit insa la jocul din prima parte a meciului, iar prin serviciul foarte bun al canadiencei Larisei Cundy s-a impus cu scorul de 25-18. Scorul final la seturi a fost 3-1, iar CS Volei 2004 Tomis patrunde pentru prima data in penultimul act al acestei competitii. Dupa aceasta performanta, obiectivul declarat al formatiei de pe litoral este unul extrem de pretentios, accederea in finala Cupei Romaniei. CS Volei 2004 Tomis castigase si meciul tur, desfasurat la Targu Mures, tot cu scorul de 3-1. Au evoluat la CS Volei 2004 Tomis: Cundy - Necula, Alexe, Chalmers, Tiba, Mahon si Marjanovic. Au mai jucat Djordjevic, Postaru si Vilcu. Tot miercuri, in sferturile Cupei Romaniei, Stiinta Bacau s-a impus si in retur, pe teren propriu, cu 3-0 (in tur: 3-0, marti), in fata Daciei Mioveni. CSU Metal Galati este si ea calificata in Final Four, dupa ce a eliminat pe Penicilina Iasi, iar ultima formatie din careul de asi va fi stabilita dupa returul dintre Dinamo si Unic Piatra Neamt, in mansa tur, disputata aseara, victoria revenind echipei bucurestene, cu 3-0.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}