14:32 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis si-a aflat adversara din sferturi

22 Feb, 2006 00:00 497 Marime text
In sferturile de finala ale Cupei Challenge la handbal feminin, Rulmentul Brasov va intalni formatia franceza Cercle Dijon Bourgogne, in vreme ce CS Tomis Constanta va avea ca adversara echipa croata ZRK Split Split. "Nu stiu multe despre adversara noastra, dar e o reprezentanta a handbalului croat si nu poate fi de neglijata", a fost prima reactie a antrenorului echipei Tomis Constanta, Dumitru Musi. Tehnicianul a mai declarat ca va propune conducerii formatiei croate sa dispute ambele meciuri in Romania. "Vom studia toate variantele, dar imi doresc sa jucam ambele meciuri aici, asa ca le vom propune adversarelor acest lucru", a afirmat Musi. Inaintea dublei manse din optimi, cu Abu Baku, Tomis Constanta a propus echipei din Azerbaidjan sa joace in Romania, oferindu-i 5 500 de euro. "Ne-au refuzat, dar i-am invins la ei acasa, unde am jucat ambele meciuri din cauza problemelor financiare", a explicat Dumitru Musi. Tomis a primit 7.500 de euro pentru ca a acceptat sa dispute ambele partide din optimile de finala in deplasare. Oficial, dubla mansa din sferturile de finala ale Challenge Cup, dintre Tomis si ZRK Split, este programata pe 11 sau 12 martie, la Constanta, si pe 18 sau 19 martie, la Split. "Nu consider un mare handicap sa jucam primul meci pe teren propriu, daca Split nu accepta sa vina la Constanta pentru ambele partide", a incheiat Dumitru Musi, care este si antrenor al nationalei feminine, alaturi de Gheorghe Tadici. In optimile competitiei, ZRK Split Split a trecut de formatia ucraineana HC Dneprianka Herson, cu 28-20, si 25-27, iar Cercle Dijon Bourgogne s-a calificat dupa doua victorii in fata echipei Trabzon Belediyespor (Turcia), cu 39-21 si 33-25.