22:25 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Medgidia Florin Voinea - „Ne dorim foarte mult să evoluăm într-o cupă europeană”

13 Mar, 2021 00:00 3199 Marime text
  • CS Medgidia ocupă locul patru în Divizia A1, cu 32 de puncte, având 11 victorii şi şase înfrângeri în 17 meciuri.

Aflată în plutonul fruntaş, pe locul patru, în eşalonul de elită al voleiului feminin românesc, Divizia A1, CS Medgidia are şi ambiţii europene, pe măsura poziţiei din ierarhie şi a jocului etalat.

În 17 partide susţinute până acum în campionat, formaţia antrenată de Florin Voinea şi Radu Began a înregistrat 11 victorii (cinci cu 3-0, patru cu 3-1, două cu 3-2) şi şase eşecuri (unul cu 2-3, patru cu 1-3 şi unul cu 0-3), având 32 de puncte. În ultimul turneu la care a participat, cel de la Voluntari, CS Medgidia (revenită după o perioadă de pauză, din pricina infectării cu Covid-19 a 80% dintre jucătoare) a înregistrat o victorie, 3-2 (25-14, 25-27, 25-21, 14-25, 15-11) cu CSM Lugoj, şi o înfrângere (într-un meci în care a revenit însă de la 0-2), cu CSO Voluntari 2005, scor 2-3 (20-25, 26-28, 25-22, 25-23, 9-15).

Florin Voinea a declarat că obiectivul clubului e calificarea într-o cupă europeană. „De la an la an, ne-am propus obiective mai mari. În acest sezon, ne dorim foarte mult să evoluăm într-o cupă europeană, indiferent care va fi ea. În momentul de faţă, ne aflăm pe un loc care ne satisface, pentru care am muncit. Suntem într-un pambiţios şi sperăm să continuăm pe aceeaşi linie”, a punctat tehnicianul.

Clasamentul din Divizia A1 este următorul: 1. CSM Târgovişte - 48p, 2. CSM Volei Alba Blaj - 48p, 3. CS Dinamo Bucureşti - 36p, 4. CS Medgidia - 32p. 5. CS Ştiinţa Bacău - 29p, 6. CSM Lugoj - 24p, 7. CSU Belor Galaţi - 22p, 8. CS Rapid Bucureşti - 21p, 9. CSO Voluntari 2005 - 20p, 10. FC Argeş - 14p, 11. CSU NTT Data Cluj - 6p, 12. CSU Medicina CNUE Tg. Mureş - 6p.

Sursa foto: Facebook (Clubul Sportiv Medgidia)

Citeşte şi:

Condusă cu 2-0, CS Medgidia a revenit spectaculos şi a dus meciul în setul decisiv