18:29 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Croația, în semifinale la Campionatul Mondial de fotbal. A eliminat Rusia la penalty-uri

08 Jul, 2018 09:13 2194 Marime text
Echipa națională de fotbal a Croației este ultima echipă calificată în semifinalele Campionatului Mondial din Rusia, după ce a eliminat în sferturi, la penalty-uri, reprezentativa țării gazdă.

După 90 de minute de joc, scorul a fost 1-1, iar, după prelungiri, 2-2. Pentru Rusia au punctat Cerișev (32) și Fernandes (115), în vreme ce Croația a marcat grație lui Kramaric (39) și Vida (101).

La loviturile de departajare, croații s-au impus cu 4-3. Au marcat Brozovic, Modric, Vida și Rakitic, respectiv Dzagoev, Ignașevici și Kuziaev. Au ratat Kovacic, respectiv Smolov și Fernandes.

În semifinale, Croația va întâlni Anglia, miercuri, 11 iulie, de la ora 21.00. O zi mai devreme, de la aceeași oră, se joacă celălalt meci din penultimul act, Franța - Belgia.