03:16 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cristian Pletea, din Constanţa, încă două medalii la World Cadet Challenge

03 Nov, 2015 00:00 2283 Marime text

Jucătorul constănţean de tenis de masă Cristian Pletea a încheiat cu trei medalii întrecerea World Cadet Challenge, concurs rezervat celor mai buni tineri sportivi din lume, care avut loc în Egipt, la Sharm El-Sheikh.

După ce a fost component al echipei Europei care s-a impus în finală în faţa Asiei, Cristian (15 ani, aflat pe locul doi în ierarhia mondială a categoiei sale de vârstă) a obţinut rezultate şi în probele individuale, unde a urcat de două ori pe podium. La simplu, elevul antrenorului Stelian Haşoti s-a clasat pe locul trei, după ce a pierdut în semifinale în faţa chinezului Shuo Yang, scor 3-4 (12-10, 4-11, 11-7, 14-12, 2-11, 5-11, 6-11), iar în finala mică l-a învins pe lituanianul Medardas Stankevicius cu 3-2 (11-9, 12-14, 11-4, 11-13, 11-8). La dublu mixt, Cristian a făcut pereche cu Zhiying Cheng (Noua Zeelandă), iar cei doi au pierdut în penultimul act, 1-2 (11-3, 6-11, 7-11) cu Nathael Hamdoun (Tunisia) şi Marwa Alhodaby (Egipt). În concursul de dublu masculin, perechea Pletea - Cristian Chiriţă (Moldova) s-a oprit în sferturi, după 1-3 (10-12, 11-7, 6-11, 5-11) contra perechii formate din Junhyun Song (Coreea) şi Parth Virmani (India).