08:18 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Clubul lui Răzvan Florea a urcat de şapte ori pe podium la Cupa de Primăvară (galerie foto)

01 Apr, 2014 00:00 3374 Marime text
Atena Sport Club Constanţa, şcoala de înot a medaliatului olimpic Răzvan Florea, a cucerit şapte medalii la Cupa de Primăvară, întrecere de înot rezervată copiilor de 7, 8 şi 9 ani (fete şi băieţi), care s-a disputat la Izvorani. Atena Sport Club a participat cu doi băieţi, Edi Răducanu (8 ani) şi Patrick Dinu (9 ani), care au concurat la câte patru probe, pe distanţa de 50 de metri. Edi a cucerit patru medalii: aur la liber (33,93 s) şi la spate (39,64 s) şi argint la bras (47,24 s) şi la fluture (42,75 s). Patrick s-a impus la spate (38,09 s) şi a urcat pe locul doi la bras (43,94 s) şi pe trei la liber (33,23 s). „A fost o competiţie de nivel ridicat, la care copiii noştri s-au prezentat foarte bine.

Am concurat pentru prima dată la Izvorani. Au participat multe cluburi din Bucureşti şi din ţară. Primii cinci clasaţi au fost de valori foarte apropiate”, a declarat Răzvan Florea. „A fost un turneu extraordinar, cu participanţi pe măsură. La procedeul bras, Edi a ratat la mustaţă locul întâi. Am avut o experienţă unică şi am trăit fiecare probă cu sufletul la gură. Ne mândrim cu băiatul nostru, îl iubim şi îl vom susţine mereu”, a spus tatăl lui Edi, Marius Răducanu.