15:14 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cleopatra Mamaia, pe locul cinci Rugbyştii de la CSS Bârlad au cucerit, la Constanţa, titlul de campioni ai României

12 Jun, 2017 00:00 3518 Marime text
Desfăşurat la Constanţa, pe stadionul Constructorul Cleopatra, pe parcursul mai multor zile, turneul final al Campionatului Naţional de rugby Under-16 s-a încheiat cu victoria echipei CSS Bârlad, care a devenit campioana României.

În finala mare, CSS Bârlad a dispus de Metrorex Bucureşti cu 20-12, cele două echipe fiind câştigătoarele grupelor. Medalia de bronz i-a revenit CT Dinicu Golescu, câştigătoare în finala mică în faţa formaţiei LPS Focşani cu 60-5. Cleopatra Mamaia a ocupat locul cinci pe ţară, după ce a depăşit cu 47-0 CSM Bucureşti în partida pentru locurile 5-6, în care s-au întâlnit ocupantele locurilor trei în grupe. În partida pentru locurile 7-8, au jucat Rugby Săcele şi Callatis Mangalia, iar ambele echipe au pierdut cu 0-5, clasându-se pe poziţia a opta, întrucât au avut un număr insuficient de jucători înscrişi pe foaia de meci.

Clasamentul final a fost: 1. CSS Bârlad, 2. Metrorex, 3. CT Dinicu Golescu, 4. LPS Focşani, 5. Cleopatra, 6. CSM Bucureşti, 7. - , 8. Rugby Săcele, Callatis Mangalia.
În grupe, s-au înregistrat rezultatele: A - Rugby Săcele - CSS Bârlad 14-18, CS Cleopatra - CT Dinicu Golescu 26-36, Bârlad - Dinicu Golescu 17-10, Săcele - Cleopatra 7-45, Cleopatra - Bârlad 8-20, Dinicu Golescu - Săcele 24-0; B - LPS Focşani - CS Metrorex 0-34, CSM - Mangalia 25-7, Metrorex - Mangalia 5-0 (Mangalia a pierdut cu acest scor deoarece a prezentat 17 jucători, iar, conform ROAR, trebuia să prezinte minimum 18), Focşani - CSM 14-12, CSM - Metrorex 0-19 şi Mangalia - Focşani 5-43. Clasament grupa A: 1. CSS Bârlad - 12p, 2. CT Dinicu Golescu - 11 p, 3. CS Cleopatra - 5p, 4. Rugby Săcele - 1p; clasament grupa B: 1. CS Metrorex - 14 p, 2. LPS Focşani - 9p, 3. CSM Bucureşti - 4p, 4. Callatis Mangalia - 0p.

Sursa foto: Facebook (Romanian Rugby Federation)