03:32 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Căpitanul tricolorilor Alexandru Cicâldău, de la Academia Hagi, a marcat pentru echipa naţională

19 Feb, 2016 00:00 4063 Marime text
Echipa naţională Under-19 a României (selecţioner, Andrei Spier) a susţinut două meciuri de verificare, în deplasare, contra echipei similare a Israelului. În primul meci, Israel s-a impus cu 1-0, graţie unui gol înscris în prelungirile partidei. Partida revanşă s-a încheiat la egalitate, 1-1 (1-0). Tricolorii au deschis scorul prin jucătorul Academiei Hagi Alexandru Cicâldău, care a transformat o lovitură liberă în minutul 19. Gazdele au egalat în minutul 81.

În afara lui Alexandru Cicâldău, Andrei Spier a utilizat alţi patru jucători ai Academiei Hagi: Victor Rogoza, Dan Panait, Cristian Ene şi Alexandru Stoica (împrumutat, în prezent, la Dunărea Călăraşi). În a doua partidă, constănţenii au jucat astfel: Dan Panait - fundaş stânga, a intrat pe teren în minutul 89; Alexandru Cicâldău - mijlocaş ofensiv, a fost căpitanul echipei şi a jucat până în minutul 75; Cristian Ene - atacant, a fost titular şi a jucat până în minutul 67; Alexandru Stoica - atacant, a fost titular şi a jucat până în minutul 84.