14:02 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campioana își ia revanșa Dinamo București – HC Dobrogea Sud 30-22

03 Oct, 2021 19:48 2118 Marime text
  • Învinsă în Supercupa României, Dinamo și-a luat revanșa astăzi și s-a impus în derby-ul Ligii Zimbrilor.

În echipa lui Xavi Pascual a debutat internaționalul spaniol Eduardo Gurbindo, fost câștigător al Ligii Campionilor, cu FC Barcelona, care și-a arătat superclasa și a fost golgheterul partidei, cu 5 reușite.

Dinamo a fost permanent în avantaj, la unul-două goluri, iar Djordje Cirkovic a cerut time out după primele 20 de minute. Ciro le-a cerut băieților să nu se grăbească și să comită greșeli tehnice.

Din păcate, exact asta s-a întâmplat în ultimele 10 minute, când Dinamo a profitat și s-a desprins la 16-9, cu multe intercepții și goluri pe contraatac. Andrei a înscris dintr-un unghi mic și a stabilit scorul la pauză: 16-10. Istoria s-a repetat, din păcate, în repriza secundă.

Diferența s-a redus la 5 goluri, după reușita lui Buvinic, 19-14, în minutul 40, dar echipa noastră a ratat multe șanse de a reveni în joc. Inclusiv de la 7 metri, unde a transformat doar o aruncare din patru. Campionii s-au desprins din nou, cu goluri pe contraatac: 24-17, în minutul 50. Ciro a apelat pe final la tinerii Preda, Stănescu și Loghin, care nu au înșelat așteptările și au jucat curajos contra campionilor. Echipele: Dinamo (antrenori Xavier Pascual, Jordi Giralt, Sebastian Bota): Ghedbane, Lazăr – Ghionea 4 goluri, Gurbindo 5, Alouini, Shebib 4, Dissinger 3, Negru 1 (1x7m), Militaru 2, Racoțea 2, Humet 1, Bizău 3, Nantes 2, Alex Pascual 3 (3x7m), Sorhaindo / HC Dobrogea Sud (Djordje Cirkovic, George Buricea, Rudi Stănescu): Vasile, Preda – Nistor 2 goluri (1x7m), Stankovic 2, Raso 2, Nikolic 2, Caba, Andrei 3, Vegar, Buvinic 3, Susanu, Ilie 3, Komogorov 3, Stănescu 1, Loghin 1.

Rezultate etapa a 5-a: Minaur Baia Mare – CSM Alexandria 27-23, CSM București – CSU Din Suceava 27-26. CSM Bacău – CSM Vaslui 23-26, Steaua București – CSM Focșani 31-25, Dinamo – HC Dobrogea Sud 30-22, HC Buzău – Politehnica Timișoara (17.30), Potaissa Turda – Universitatea Cluj (18.00).

Sursa: hcdobrogeasud.ro