08:59 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Brazilia nu a putut câștiga nici ea la debutul la Campionatul Mondial. Condusă, Elveția a revenit

17 Jun, 2018 23:03 1444 Marime text
În ultimul meci de astăzi de la Campionatul Mondial de fotbal din Rusia, s-au întâlnit, la Rostov, Brazilia și Elveția, în grupa E, la debutul în competiție al celor două echipe.

Favorită la titlul suprem, Brazilia a deschis scorul în minutul 20, prin Coutinho, cu un șut de efect din afara careului, însă, la scurt timp după pauză, în minutul 50, elvețienii au egalat, grație lui Zuber (în urma unui corner).

1-1 și acesta a și rămas scorul final, în ciuda eforturilor Braziliei de a câștiga, astfel că o nouă surpriză a apărut în Rusia.

Brazilia (selecționer, Tite): Alisson - Danilo, T. Silva, Miranda, Marcelo (cpt.) - Paulinho (67 R. Augusto), Casemiro (60 Fernandinho), Coutinho - Willian, G. Jesus (79 Firmino), Neymar.

Rezerve: Ederson, Cassio, Filipe Luis, Geromel, D. Costa, Fagner, Taison, Marquinhos.

Elveția (selecționer, Vladimir Petkovici): Sommer - Lichtsteiner (cpt.) (87 Lang), Schar, Akanji, Rodríguez - Behrami (71 Zakaria), Xhaka - Shaqiri, Dzemaili, Zuber - Seferovic (80 Embolo).

Rezerve: Burki, Mvogo, Djourou, Drmici, Elvedi, G. Fernandes, Freuler, Gavranovici, Moubandje.