17:35 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Bilant negativ pentru HCM in Germania

12 Aug, 2008 00:00 1091 Marime text

Jucatorii antrenati de Vasile Stanga au obtinut o victorie, dar si doua infrangeri usturatoare cu vicecampioana Elvetiei si formatia germana de prima liga, HSG Wetzlar

Dupa turneul de pregatire din Germania, HCM a revenit, in cursul zilei de luni, in tara, urmand ca, in perioada 15 - 18 august, sa participe la un turneu puternic la Varna, Bulgaria. Vicecampioana Romaniei, HCM Constanta, a pierdut, fara drept de apel, scor 25-40 (14-22), in fata formatiei germane de prima liga, HSG Wetzlar, in ultimul meci de verificare disputat in cadrul stagiului de pregatire pe care constantenii l-au efectuat in Germania. Tehnicianul constantenilor, Vasile Stanga, i-a folosit in aceasta partida pe Popescu si Rudi Stanescu in poarta, cate o repriza, Pavlovic, Scholin, Timuszin Schuch, Timofte, Saulescu, Florin Nicolae, Soldanescu, Baiceanu, Ivankovic, Toma, Vukovic, Adzic, Sabou, Csepreghi, Muresan si Hejtmanek. Acest meci a fost marcat si de reintalnirea noii achizitii a HCM-ului din aceasta vara, Kreso Ivankovic, cu fostii coechiperi de la formatia germana. Meciul, urmarit din tribune de aproximativ 400 de spectatori, a fost la discretia gazdelor, care si-au creat un avantaj linistitor inca din debutul partidei, la finalul primei reprize, nemtii conducand la opt goluri diferenta. Presarata si de unele momente de tensiune in teren, care au dus la eliminarea lui Soldanescu in minutul 48, a doua parte a meciului a fost, de asemenea, dominata de echipa germana. La final, handbalistii de la HSG Wetzlar s-au impus, fara prea mari probleme, la 15 goluri diferenta, scor 40-25. Principalul marcator al constantenilor in aceasta intalnire a fost extrema dreapta, Laurentiu Toma, cu 8 goluri, fiind urmat de Muresan, cu 5 reusite, si Timofte, 3 goluri. Astfel, bilantul echipei pregatite de Vasile Stanga si Eden Hairi in stagiul din Germania cuprinde o victorie si doua infrangeri. In precedentele doua partide, disputate saptamana trecuta, constantenii au trecut cu 44-19 de formatia germana de liga a III-a, HSG 94 Kahl, si au cedat in fata vicecampioanei Elvetiei, Kadetten Schaffhausen, scor 21-33. Lotul HCM-ului a revenit, in cursul zilei de ieri, in tara, urmand sa continue antrenamentele pentru pregatirea noului sezon competitional. La sfarsitul acestei saptamani, HCM Constanta va participa, impreuna cu alta formatie din Liga Nationala, Stiinta Municipal Bacau, la un turneu international in Bulgaria, organizat de oficialii campioanei din tara vecina, Lokomotiv Varna. Competitia se va desfasura in perioada 15 - 18 august. Imediat dupa acest turneu, vicecampionii vor reveni la Constanta, unde vor participa la Cupa Marii Negre, intrecere ce va avea loc in perioada 22 - 24 august, la Sala Sporturilor.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}