04:07 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Beţivu l-a înlocuit pe Untură în meciul amical România - Moldova

23 Feb, 2017 00:00 1740 Marime text
Patru fotbalişti de la Academia Hagi, Darius Grosu, Victor Trucă (fundaşi), Radu Pocol şi Constantin Grameni (mijlocaşi), au evoluat pentru echipa naţională Under-15 a României în partida amicală cu selecţionata similară a Republicii Moldova, care s-a disputat la Piatra Neamţ. Scorul a fost egal, 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 48, prin Daniel Danu, românii egalând graţie golului lui Cârjan, din minutul 77.

România (selecţioner, Costel Enache) a jucat cu: Horeboiu - Grosu, Drăguşin (cpt.), Dicu, Florică (61 Trucă) - Grameni, Crivac (78 Păvăluc) - Sima (49 Pocol), Dumitrescu (61 Badea), Bani - Iana (61 Cârjan). Selecţionerul Moldovei, Alexandru Guzun, a jucat cu: Samoilenco, Calestru, Ciobanu, Istrati, Zaporojan, Lisu (71 Baciu), Gaţmaniuc (29 Ivanov), Picus (46 Botnari), Untură (60 Beţivu), Danu, Covali (60 Dabija). Rezerve: Smailenia, Dolghi, Sula şi Blănuţă.

„Sunt mulţumit de atitudinea şi implicarea jucătorilor. Sigur că nu putem şterge rezultatul, însă, la un debut, alte lucruri sunt mult mai importante. Am văzut mai mulţi jucători şi sunt încrezător că putem realiza lucruri importante cu această generaţie de fotbalişti“, a declarat Costel Enache, potrivit frf.ro.

Cele două formaţii se vor reîntâlni şi astăzi, tot la Piatra Neamţ, de la ora 12.00.

Sursa foto: ZIUA de Constanţa