00:28 20 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

BC Athletic Neptun Constanţa a învins Rapid Bucureşti în Cupa României (galerie foto)

24 Sep, 2021 21:18 2267 Marime text
  • Formaţia de pe litoral a condus şi la pauză, după ce a încheiat în avantaj primele două sferturi.

Echipa masculină de baschet Athletic Neptun Constanţa a susţinut în această seară primul meci oficial din sezonul 2021/2022, întâlnind pe teren propriu Rapid Bucureşti, în Cupa României.

Partida s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 82-69.

BC Athletic Neptun a condus şi la pauză, cu 40-24, iar scorul pe sferturi în disputa Constanţa - Rapid a fost 21-11, 19-13, 17-19, 25-26.

Pentru formaţia constănţeană au marcat Vlad Corpodean - 22 puncte, Jakob Lowrance - 14p, Daniel Mâinea - 13p, Devonte Wallace - 12p, Andrei Oprean - 9p, Ştefan Gribinic - 5p, Cristian Mâinea - 5p şi Zan Kosic - 2p.

Returul se va juca la Bucureşti, duminică, 26 septembrie, de la ora 18.00.

Cu o atmosferă de care ne-a fost dor, cu voi în tribune, BC Athletic Neptun Constanța se impune în primul meci din Cupa României cu Rapid București, scor 82 - 69. Constanța s-a bucurat din nou de baschet după 16 luni în care am jucat cu tribune goale! Ne așteaptă un meci greu la București, la retur! Mulțumim tuturor celor din tribune și de acasă, mulțumim pentru toate încurajările și toată susținerea, celor care au fost alături de noi de la distanță, am primit mesajele voastre și ne-au bucurat! Team is everything!, este mesajul clubului constănţean.