00:26 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

BC Athletic Constanţa a mai învins o dată Phoenix LPS Galaţi

03 Apr, 2017 00:00 1610 Marime text
Echipa masculină de baschet Athletic Constanţa a câştigat cu 75-59 (la pauză 42-38) partida de pe teren propriu cu Phoenix LPS Galaţi, din turneul semifinal al întrecerii naţionale de juniori Under-18.

Pentru echipa gazdă au marcat Ursu - 17p, Miloș - 17, Bercea - 10, Oprean - 8, Gavrilă - 7, Stan - 6, Dumitrescu - 6, Neacșu - 2 şi Unitu - 2. „Mă aşteptam la o victorie, întrucât câştigasem şi în tur, la Galaţi. Nu a fost însă un meci uşor, drept dovadă că la pauză am avut un avans de numai patru puncte. Deşi am început bine, nu am reuşit să ţinem ritmul şi ne-am relaxat puţin. Însă băieţii au respectat ce ne-am propus la vestiar pentru a doua parte şi ne-am detaşat în sfertul trei. Urmează o deplasare la Sibiu, unde susţinem două meciuri, şi în Liga 1, şi în campionatul Under-18. Ambele partide sunt importante, sper să le câştigăm pe amândouă. La juniori, un succes ne-ar băga în cărţi pentru locul 2. La Liga 1, vrem să ne clasăm cât mai sus“, a declarat antrenorul Alexandru Olteanu.

Sursa foto: Facebook (BC Athletic)