04:52 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbaliștii de la Athletic Constanța au cedat in extremis în al doilea duel cu CSM Tg. Mureș

03 May, 2019 21:06 1188 Marime text
Echipa masculină de baschet Athletic Constanța a cedat și în al doilea meci jucat cu CSM Tg. Mureș în turneul play-off al locurilor 9-16 din Liga Națională, astfel că întâlnirea dintre cele două echipe s-a încheiat după două dispute.

După 78-70 la Constanța, echipa din Tg. Mureș s-a impus în această seară, pe teren propriu, după un meci extrem de echilibrat, cu 94-92, conducând și la pauza mare, cu 46-45!

Pe sferturi, scorul meciului CSM Tg. Mureș - BC Athletic a fost 27-23, 19-22, 24-22, 24-25, fiecare echipă câștigând astfel câte două sferturi.

Gazdele s-au impus în ultimele secvențe ale partidei, după ce BC Athletic reușise să egaleze pentru 92-92.

Pentru BC Athletic au marcat D. Ray - 26p, B. Lockhart - 24p, B. McLean - 17p, A. Andrieș - 9p, A. Oprean - 7p, D. Mâinea - 5p, S. Ursu - 2p, N. Ciucă - 2p.

În următoarea dispută din turneul 9-16, echipa de pe litoral va întâlni CSM VSKC Miercures Ciuc, care a cedat și ea în două meciuri cu CSO Voluntari, 82-114 și 98-106. Prima întâlnire dintre Constanța și Miercurea Ciuc se va disputa pe litoral, pe 9 mai, de la ora 19.00, iar pe 13 mai e programat meciul de la Miercurea Ciuc. Dacă va fi nevoie de meci decisiv, el se va juca la Constanța.

Sursa foto: Facebook (BC Athletic)