21:33 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbalistele de la Phoenix Știința Constanța, prima victorie în campionat

12 Oct, 2019 20:32 1392 Marime text
Echipa feminină de baschet Phoenix Știința Constanța a realizat astăzi prima victorie din ediția 2019/2020 a Ligii Naționale, trecând pe teren propriu de Rapid București, în etapa a treia a întrecerii.

După două înfrângeri în primele două etape, Phoenix Știința a adus astăzi primul succes, după 80-44 (50-21 la pauza mare, iar pe sferturi 21-12, 29-9, 22-11, 8-12) contra echipei din capitală.

Cu Lauren «Boogie» Brozoski, Vladinka Erak și Andreea Beldian în mare formă, am bifat astăzi primul succes din acest sezon al Ligii Naționale la baschet feminin: 80 la 44 a fost scorul cu care fetele noastre, conduse de pe margine de cuplul Popa-Coroamă, s-au impus în fața celor de la Rapid Bucuresti, într-o partida contând pentru etapa a treia a campionatului. Tot la capitolul caștiguri trecem si prestația tuturor celorlalte jucătoare, dar mai ales a tinerelor speranțe ale clubului nostru și ale baschetului constantean, se arată pe pagina de Facebook a formației de pe litoral.

Pentru Phoenix Știința au marcat Lauren Brozoski - 30 de puncte, Vladinka Erak - 22p, Andreea Beldian - 10p, Nicoleta Mititelu - 9p, Katarina Matijevic - 5p, Drazana Vulic - 2p și Mădălina Geleriu - 2p.

Sursa foto: Facebook (Phoenix Știința Constanța)