16:49 28 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbalistele de la Phoenix Știința Constanța, aproape de victorie, în deplasare, cu U Cluj

26 Jan, 2019 20:10 1661 Marime text
Echipa feminină de baschet Phoenix Știința Constanța a disputat astăzi meciul din etapa a șasea a Ligii Naționale, Grupa Roșie (primul eșalon valoric), întâlnind în deplasare U Cluj.

La capătul unei partide echilibrate, victoria le-a aparținut gazdelor, care s-au impus greu, în prelungiri, scor 86-81!

Phoenix Știința a condus la pauză, 47-39, și cu un minut înainte de final se afla în avantaj cu 73-68, dar formația clujeană a egalat in extremis, 73-73, și a împins partida în prelungiri, unde a obținut avantajul care i-a adus victoria (13-8).

Pe sferturi, scorul meciului U Cluj - Phoenix Știința a fost 21-21, 18-26, 13-16, 21-10.

Pentru echipa de pe litoral au punctat Vladinka Erak - 20p, Chelsea Douglas - 18p, Bianca Fota - 15p, Andreea Fleșer - 6p, Ecaterina Armanu - 6p, Jelena Jovanovic - 6p, Adelina Duță - 5p, Cristiana Cutaș - 3p și Teodora Armanu - 2p.

Sursa foto (cu rol ilustrativ): ZIUA de Constanța