05:02 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschetbalistele de la Phoenix Constanţa, succes la scor cu Sportul Studenţesc, ultima clasată

04 Apr, 2018 00:00 2161 Marime text
Echipa feminină de baschet Phoenix Constanţa a realizat o nouă victorie detaşată în faza semifinală a Ligii 1. Într-o partidă contând pentru etapa a 13-a, formaţia pregătită de Predrag Stanojcic şi Dan Constantinescu a dispus pe teren propriu de ultima clasată (fără niciun punct), Sportul Studenţesc Bucureşti, scor 77-34, la pauză 41-18, iar pe sferturi 23-6, 18-12, 17-9 şi 19-7.

Marcatoarele Phoenix Constanţa au fost Ecaterina Armanu - 23 de puncte, Selena Kirberg - 11, Teodora Armanu - 9, Alexia Grancea - 8, Bianca Florea - 8, Mădălina Geleriu - 5, Alexandra Marcu - 5, Maria Florea - 4 şi Bianca Fota - 4.

În runda următoare, formaţia de pe litoral va întâlni în deplasare CSM CSU Oradea, duminică, 15 aprilie.