02:44 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Baschet Phoenix CSU Simona Halep Constanţa, învinsă de KSE Tg. Secuiesc

20 Dec, 2020 19:46 2576 Marime text

• Formaţia feminină de baschet a Constanţei a susţinut două partide la turneul patru al Ligii Naţionale.

Echipa feminină de baschet Phoenix CSU Simona Halep Constanţa a disputat în această seară meciul din Liga Naţională cu KSE Tg. Secuiesc, disputat în cadrul turneului patru al campionatului, de la Sfântu Gheorghe.

Deşi echipa de pe litoral a câştigat două dintre cele patru sferturi, partida i-a revenit formaţiei din Tg. Secuiesc, cu 59-47, la pauză 36-27.

Victoria în partida cu Târgu Secuiesc este obiectivul principal pe care l-am avut la cel de-al patrulea turneu al Ligii Naționale la baschet feminin.

Iar astăzi este ziua în care trebuie îl îndeplinim pentru a ne consolida poziția din clasament.

Chiar dacă adversarele noastre au un start de sezon mai slab, în care au reușit să bifeze doar o victorie în șapte meciuri, nu ne lăsăm impresionate de aceste cifre și suntem obligați să tratăm cu maximă seriozitate partida de astăzi, a fost mesajul formaţiei de pe litoral, înaintea partidei.

Pe sferturi, scorul în partida Tg. Secuiesc - Constanţa - Sfântu Gheorghe a fost 19-6, 17-21, 10-13, 13-7.

Pentru Phoenix CSU Simona Halep au marcat Nikia McDonald - 16p, Denia Stewart - 14p.  Bianca Fota - 9p, Bianca Voica-Nagy - 4p, Andreea Beldian - 2p şi Jordan Hawkins - 2p.

În primul mci disputat în turneul patru, echipa constănţeană a cedat cu 43-99 în disputa cu ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe, campioana României.

Sursa foto: Facebook (Phoenix CSU Simona Halep)