16:14 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Băieţii lui Gache au învins în deplasare ACS Buftea Săgeata a urcat pe loc de promovare (rezultate şi clasament)

18 Mar, 2013 00:00 1815 Marime text
Divizionara secundă Săgeata Năvodari a câştigat cu 1-0 meciul de ieri, jucat în deplasare, cu ACS Buftea, din etapa a 17-a a campionatului. Unicul gol al partidei a fost marcat de Valentin Apostol, în minutul 45+1, dintr-un penalty acordat ca urmare a faultului în careu al lui Artion Karamyan asupra lui Diaby. Din minutul 65, oaspeţii au evoluat cu un jucător în minus, după eliminarea căpitanului Florin Popa, pentru cumul de cartonaşe galbene. Săgeata (antrenori, Constantin Gache, Mihai Guliu şi Gică Butoiu) a jucat cu: Gordin - I. Filip, Goşa, Fl. Popa (cpt.), Aniţoiu - Diaby, V. Apostol, Coconaşu, Tigoianu  (82 Ologu) - D. Zaharia (90 V. Şicu), Pantelie (66 Sg. Bar). În urma acestui succes, Săgeata a urcat pe locul doi în clasament, poziţie care asigură promovarea în Liga 1. Celelalte rezultate ale etapei au fost: Unirea Slobozia - CF Brăila 3-2, Dinamo II - Sportul Studenţesc 4-0, FC Farul - CS Otopeni 1-1, Dunărea Galaţi - Delta Tulcea 1-2, Rapid CFR Suceava - FC Botoşani 0-2. Clasament: 1. CF Brăila - 26p, 2. Săgeata - 25p, 3. Sportul - 25p, 4. FC Botoşani - 25p, 5. Delta - 24p, 6. CS Otopeni - 23p, 7. Unirea Slobozia - 21p, 8. Dunărea Galaţi - 15p, 9. Dinamo II - 14p, 10. Chindia - 13p, 11. Rapid CFR - 13p, 12. ACS Buftea - 11p, 13. FC Farul - 10p. În etapa viitoare, sâmbătă, 23 martie, FC Farul joacă în deplasare cu Delta Tulcea, iar Săgeata primeşte la Năvodari vizita Chindiei Târgovişte.

Sursa foto: liga2.ro