16:13 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis, remiză pe terenul Metalului Buzău. Echipa din Cernavodă încheie turul pe podiumul Ligii a 3-a

18 Nov, 2017 19:27 2579 Marime text
Axiopolis Cernavodă a remizat astăzi un nou rezultat important în seria secundă a Ligii a 3-a la fotbal, remizând în deplasare cu Metalul Buzău, în derby-ul etapei.

Scorul partidei din etapa a 13-a de campionat (ultima din tur) a fost 1-1 (0-0). Pregătită de Ionel Melenco, Axiopolis a deschis scorul în minutul 67, prin Marius Fotescu, iar Costin Pușcă a stabilit scorul final în minutul 79.

Axiopolis Cernavodă a încheiat prima parte a Ligii a 3-a pe locul trei, cu 29 de puncte, după nouă victorii, două egaluri și două înfrângeri.

Axiopolis a jucat la Buzău cu: Puia - Loloț, Răvoiu, Andrescu, M. Hristu - Abibula, Vieru (89 I. Gheorghe), Crețu - Beșleagă (65 Moise), R. Mihalache, Fotescu (87 Zaharia). Pe banca de reserve au rămas Nanu - Sasu și Vlăescu. Au fost indispoibili Rusu, Husein (accidentați) și L. Gheorghe (suspendat).

A fost o partidă echilibrată, dar care s-a jucat pe un teren cu suprafață de joc sintetică foarte proastă. La jumătatea campionatului, ne aflăm în obiectiv, care este clasarea între locurile 1-8. Jucătorii vor mai participa la antrenamente până pe 1 decembrie, când vor intra în vacanță. Vom face și o ședință de analiză, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

Unirea Slobozia - Victoria Traian 9-1.

Clasament la finele turului: 1. Progresul 1944 Spartac - 34p, 2. SSC Farul - 32p, 3. Axiopolis Cernavodă - 29p, 4. Unirea Slobozia - 28p, 5. Metalul Buzău - 28p, 6. FC Voluntari II - 24p, 7. FCSB II - 23p, 8. Înainte Modelu - 16p, 9. CSM Rm. Sărat - 16p, 10. CSM Olteniţa - 10p, 11. Delta Dobrogea Tulcea - 9p, 12. Agricola Borcea - 8p, 13. Sportul Chiscani - 4p, 14. Victoria Traian - 0p.

Sursa foto: ZIUA de Constanța