23:56 25 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis Cernavodă, victorie în deplasare cu Înainte Modelu

10 Mar, 2018 17:46 3220 Marime text
Primul meci pe care echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă l-a susținut în returul Ligii a 3-a, seria secundă, a fost astăzi, în deplasare, cu formația călărășeană Înainte Modelu.

Axiopolis s-a impus cu scorul de 2-1 (0-0) și, cu 32 de puncte acumulate până acum (în urma a zece victorii, două egaluri și două înfrângeri), ocupă locul trei în clasament.

Pentru Axiopolis au înscris Vieru (56) și Fotescu (60, din penalty), în vreme ce gazdele au punctat în minutul 75. La 2-0, în minutul 62, formația din Cernavodă a mai beneficiat de o lovitură de pedeapsă, dar de data aceasta Fotescu a ratat.

Axiopolis (antrenor, Ionel Melenco) a jucat cu: Puia - A. Rusu, Zaharia (83 Răvoiu), Andrescu, L. Gheorghe - Vieru (90 M. Hristu), Crețu, Moldoveanu (63 Loloț) - Beșleagă, Fotescu, Moise (78 Abibula). Rezerve neutilizate: Nanu - V. Hristu și C. Dumitrescu.

Meciul ne-a aparținut până în minutul 75, când gazdele au redus din diferență. Apoi au pus o oarecare presiune, dar fără a reuși să mai schimbe ceva pe tabela de marcaj, a declarat Gheorghe Stănculescu, președintele secției de fotbal a clubului din Cernavodă.

În celelalte meciuri ale etapei s-au înregistrat rezultatele:

Ieri

Delta Dobrogea Tulcea - CSM Olteniţa 1-1 (Robert Pîslaru 48 / Andrei Moise 88)

CSM Râmnicu Sărat - Unirea Slobozia 0-3 (Constantin Toma 35 – din penalty, 63), Nelu Bucă 50)

Astăzi

SSC Farul Constanța - FC Voluntari II 3-0 (Lamine Diakite 18, Alin Cârstocea 43, Alexandru Grigoraș 68)

Metalul Buzău - FCSB 2 1-2 (Mihai Ion 68 - din penalty) / Ianis Stoica 51, Mitrov Mihailo 61)

Progresul 1944 Spartac - Sportul Chiscani 2-0 (Alexandru Apostol 20, Florin Geană 38)

Victoria Traian - Agricola Borcea 1-3 (Valentin Baciu 18 / Ilie Gâţă 41, 53, Adrian Grigore 72).

Clasament: 1. Progresul 1944 Spartac - 37p, 2. SSC Farul - 35p, 3. Axiopolis - 32p, 4. Unirea Slobozia - 31p, 5. Metalul Buzău - 28p, 6. FCSB II - 26p, 7. FC Voluntari II - 24p, 8. Înainte Modelu - 16p, 9. CSM Rm. Sărat - 16p, 10. Agricola Borcea - 11p, 11. CSM Oltenița - 11p, 12. Delta Dobrogea Tulcea - 10p, 13. Sportul Chiscani - 4p, 14. Victoria Traian - 0p.

În etapa viitoare, Axiopolis întâlnește pe teren propriu, pe 17 martie, Victoria Traian, iar, în continuare, până la finele lunii, programul este următorul: cu FCSB II (în deplasare, pe 24 martie), cu Agricola Borcea (acasă, pe 28 martie) și cu SSC Farul (acasă, pe 31 martie).

Sursa foto: ZIUA de Constanța