01:02 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Axiopolis Cernavodă a pierdut cu 1-9 meciul cu Rapid Bucureşti din Liga a 3-a

30 Nov, 2018 16:07 2738 Marime text
Echipa de fotbal Axiopolis Cernavodă a înregistrat o înfrângere cu un scor-fluviu, 1-9 (1-3), astăzi, pe teren propriu, în etapa a 15-a a Ligii a 3-a, seria secundă, contra liderului clasamentului, Rapid Bucureşti.

Golul gazdelor a fost reuşit de căpitanul de echipă, Andrescu, în minutul 25, la 2-0 pentru Rapid, ai cărui marcatori au fost Matulevicius (1, 29), Demici (12), Cârstocea (48), Goge (55), Vlada (67, 88), Robinho (71) şi Duriţă (83).

Partida de la Cernavodă, de pe stadionul „Trust“, s-a disputat fără spectatori, potrivit unei propuneri a Grupării Mobile de Jandarmi „Tomis“ Constanţa, cu care Federaţia Română de Fotbal a fost de acord.

Motivarea acestei decizii e că stadionul nostru nu e omologat pentru partide cu grad de risc mediu, cum e catalogată cea cu Rapid, a spus Gheorghe Stănculescu, preşedintele secţiei de fotbal a clubului din Cernavodă.

Chiar şi în aceste condiţii, la meci a venit un grup de circa 150 de suporteri rapidişti, care i-au încurajat pe oaspeţi din afara stadionului.

Partida s-a disputat în condiţii deosebite şi în ce priveşte suprafaţa de joc a terenului „Trust“, una foarte grea.

A doua reprezentantă a judeţului Constanţa în Liga a 3-a, nou promovata CS Medgidia, a înregistrat în schimb un rezultat pozitiv în deplasare pe terenul FCSB II, 2-2 (1-1). Conduşi cu 1-0, oaspeţii au egalat până la pauză, iar în minutul 84 au trecut în avantaj cu 2-1! FCSB II a reuşit golul de 2-2 în minutul 88.

În celelalte meciuri din etapă s-au înregistrat rezultatele: Unirea Slobozia - CSM Olteniţa 4-1, Înainte Modelu - CS Tunari 2-1, Progresul 1944 Spartac - Agricola Borcea 7-3, SC Popeşti Leordeni - CS Afumaţi 2-0 şi Sportul Chiscani - CS Făurei 6-0. Delta Dobrogea Tulcea a avut rundă liberă.

În clasament, Axiopolis rămâne cu 14 puncte, în vreme ce echipa din Medgidia a urcat la cota 15.

Clasament: 1. Rapid - 38p, 2. Slobozia - 34p, 3. Afumaţi - 32p, 4. Popeşti-Leordeni - 28p , 5. Progresul - 23p, 6. Tunari - 22p, 7. Borcea - 19p, 8. Modelu - 17p, 9. FCSB II - 16p, 10. Chiscani - 15p, 11. Medgidia - 15p, 12. Cernavodă - 14p, 13. Făurei - 14p, 14. Olteniţa - 12p, 15. Tulcea - 0p.

Sursa foto: capturi Facebook (FC Rapid 1923)