08:09 16 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Australian Open. Mihaela Buzărnescu, învinsă în primul tur de Venus Williams

15 Jan, 2019 11:34 1734 Marime text
Jucătoarea română de tenis Mihaela Buzărnescu, desemnată cap de serie numărul 25, a fost învinsă de americanca Venus Williams cu 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, marţi, la Melbourne, în prima rundă a turneului Australian Open, primul de Mare Şlem al anului, scrie antena3.ro.

Buzărnescu (30 ani, 25 WTA) s-a înclinat după un meci de două ore şi 39 de minute în faţa unei jucătoare de 38 de ani, care ocupă locul 37 în ierarhia mondială.

În primul set s-a mers cap la cap până al 3-3, când americanca a reuşit un break şi s-a desprins la 5-3. Buzărnescu a reuşit egalarea, 5-5, meciul a ajuns în tiebreak, unde românca a înclinat balanţa, impunându-se cu 7-3.

În setul secund, Buzărnescu a avut şansa de încheia conturile, dar a ratat-o. Mihaela a condus cu 2-0, a fost egalată, 2-2, apoi s-a desprins din nou, la 5-3, şi a servit pentru meci, dar nu a reuşit să fructifice şansa şi a fost egalată (5-5), setul a ajuns din nou în tiebreak, unde s-a impus Venus de data aceasta, cu 7-3.

În decisiv, Buzărnescu a continuat evoluţia mai slabă şi Williams s-a desprins repede la 3-0 pe fondul greşelilor comise de româncă şi al serviciului său mai bun. Mihaela a avut câteva oportunităţi (de break) să întoarcă meciul, dar le-a irosit şi Venus Williams s-a impus cu 6-2.

Buzărnescu a avut 5 aşi, 2 duble greşeli, 34 de winners şi 31 de erori neforţate, în timp ce Venus a contabilizat 2 aşi, 6 duble greşeli, 41 de winners şi 40 de erori neprovocate.

Sursa foto: digi sport