12:17 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Au urcat de cinci ori pe podium Luptător al Farului, medaliat în lupta coloşilor de la Sambo

11 Feb, 2014 00:00 2163 Marime text
CS Farul Constanţa a obţinut cinci medalii (trei de argint şi două de bronz) la Campionatul Naţional şi întrecerea Open de Sambo, de la Bucureşti, competiţii de seniori la care au participat şi sportivi străini. Medaliile de argint le-au aparţinut lui Constantin Cosmin Gealep (două), la Kombat Sambo şi la Sambo Sportiv (categoria 62 kg), şi lui Claudiu Joldeşi (Kombat Sambo, categ. 82 kg). Pe treapta a treia a podiumului au urcat Tiberiu Fodor (Kombat Sambo, categ. 68 kg) şi Ştefan Ursu (Kombat Sambo, categ. +100 kg). Sportivii sunt pregătiţi de Bogdan Mocanu, care a declarat: „A fost o competiţie dură. Deşi se antrenează de puţin timp, sportivii Farului le-au făcut faţă cu succes unor luptători cu şase-şapte ani de sport de contact în spate. Ştefan Ursu s-a confruntat numai cu sportivi coloşi, de peste 160 de kilograme. Unul dintre ei a fost Ghiţă Ignat, un cunoscut luptător de arte marţiale mixte, care a şi câştigat de altfel”.

Convocat la Centrul Olimpic

La Cupa României pentru tineret la box, care a avut loc la Brăila, au participat şi mai mulţi pugilişti constănţeni, patru dintre ei urcând pe podium. Ionuţ Petriş (CS Farul, categ. 69 kg) şi Ion Dudulică (CS Năvodari, categ. 52 kg) au cucerit aurul, Arsen Mustafa (CS Farul, categ. 60 kg) a fost al doilea, iar Robert Neicu (CS Năvodari, categ. 60 kg) a cucerit bronzul. Sportivii Farului sunt pregătiţi de Mihai Constantin, Marcelică Tudoriu şi Ilie Dascălu, iar cei de la CS Năvodari de Ablalim Ferodin şi de Ion Mihai. Începând de astăzi, Mustafa şi Dudulică, titulari la lot, participă cu Naţionala într-un stagiu de pregătire în Bulgaria, timp de două săptămâni. De asemenea, Ionuţ Petriş a fost convocat la Centrul Olimpic de la Brăila.