13:07 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleţi de la CSS Medgidia, pe podium la Campionatul Municipal Bucureşti

17 Feb, 2021 00:00 3656 Marime text

• Evoluţii şi rezultate bune pentru Marian Poşoiu, Andreea Marcov şi Raul Filimon, pregătiţi de Andreea Georgescu.

În Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Municipal la atletism, întrecere rezervată categoriilor de vârstă juniori 1, 2 şi 3 şi copii 1 şi 2.

La competiţie au participat şi reprezentanţi ai Clubului Sportiv Şcolar Medgidia, pregătiţi de Andreea Georgescu. Tinerii sportivi au avut evoluţii bune, care le-au adus clasări pe podium ori în imediata vecinătate a acestuia. Astfel, Marian Poşoiu a ocupat locul doi la 3.000 m (cu 10:16.12), dar şi la 1.500 m (4:43.83). Două poziţii secunde i-au revenit şi Andreei Marcov, la aceleaşi probe (înregistrând 12:01.82 la 3.000 m şi 5:20.70 la 1.500 m). Totodată, Raul Filimon a fost al doilea la aruncarea greutăţii, cu 9,33 m, şi al patrulea la 200 m, distanţă pe care a alergat-o în 28.32 s.

Medaliat naţional la 200 m

În vara anului trecut, Raul Filimon a fost medaliat naţional cu bronz la 200 m copii 2, înregistrând performanţa de 28,39 s. Atletul de la CSS Medgidia a urcat pe podium cu ocazia etapei finale a Campionatului Național rezervat copiilor 1 și 2, care s-a desfășurat la București, pe stadionul Iolanda Balaș Soter. „Când ai scuze, nu ai nimic de demonstrat, dar atunci când nu mai ai scuze, ai doar determinare, așa cum Raul a dovedit acest lucru. Deși pandemia ne-a îngrădit desfășurarea antrenamentelor, el a dovedit că prin muncă și determinare obținem rezultate fruntașe! Felicitări, Campionule!“, a fost mesajul CSS Medgidia.

În secţiunea Galerie Foto a acestui articol, găsiţi mai multe imagini de la Campionatul Municipal Bucureşti.

Sursa foto: Facebook (CSS Medgidia)

Citeşte şi:

Atletul Raul Andrei Filimon, de la CSS Medgidia, medaliat la Naționalele de copii (galerie foto)