14:36 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleţi constănţeni, pe podium la Campionatul Balcanic al veteranilor (galerie foto)

24 Sep, 2019 00:00 3584 Marime text
La Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Balcanic al atleţilor veterani, prilej şi pentru mai mulţi reprezentanţi ai municipiului şi judeţului Constanţa să urce pe podium.

Pompier în viaţa de zi cu zi, Gheorghe Romaşcanu a cucerit aurul la 400 m (59.38 s) şi la 800 m (2:15.01) - categoria 50 de ani, dar a şi făcut parte din ştafeta de 4X400 m a României care a cucerit aurul, în 4:17.78. Din componenţa ştafetei campioane balcanice a făcut parte şi Vasile Apetroaie, din Eforie Nord. Acesta a mai ocupat un loc patru la semimaraton şi s-a clasat pe poziţia a şasea la 5.000 de metri (50 de ani).

De asemenea, Gheorghe Romaşcanu a concurat şi la ştafeta balcanică, pe care a câştigat-o România, cu 4:02.21. Vicenţiu Culea, de la Axiopolis Cernavodă, a urcat şi el pe podium: aur la pentatlonul de aruncări, argint la ciocan (6 kilograme), la disc şi la ciocan greu (11 kilograme), bronz la greutate (55 de ani).

O medalie de aur a obţinut şi Daniel Antonaru, la 5.000 de metri (categoria 40 de ani), în 16:52.02.

Iulică Alexe, legitimat la CSA Steaua Bucureşti, dar fost sportiv la CS Farul Constanţa, a fost primul la 1.500 m (55 de ani), cu 4:55.12, dar şi la 3.000 m obstacole (11:18.21).

Un alt sportiv care s-a clasat pe podium a fost Dumitru Iftime, medaliat cu bronz la 1.500 m, categoria 60 de ani (6:03.03). La categoria de vârstă 55 de ani, Ştefan Nan s-a clasat pe poziţia a patra la 5.000 de metri şi pe acelaşi loc la semimaraton.

La feminin, categoria 60 de ani, antrenoarea de atletism de la CSS1 Constanţa Coculeana Oltean a cucerit aurul la 200 m (37,41 s) şi a fost a doua la 100 m (17,30 s).

Sursa foto: Facebook