10:13 23 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta Cristina Stancu, de la CSS1 Constanţa, învingătoare în două probe la Naţionalele de juniori 3

26 Jun, 2018 00:00 2333 Marime text
Etapa întâi a Campionatului Naţional de atletism rezervat juniorilor 3, de la Bucureşti, le-a adus prezenţe pe podium şi reprezentanţilor Constanţei.

Cristina Stancu, de la CSS1 Constanţa, s-a impus în două probe, la triplusalt (cu 10,86 m) şi la lungime (cu 5,22 m). O altă atletă de la CSS1, Roxana Constantin, a urcat şi ea de două ori pe podium, clasându-se pe prima poziţie la 400 m (58,75 s), iar la 200 m fiind a doua, cu 26,39 s. Pe podium a urcat şi un atlet al CSS1, Eduard David, clasat al treilea la 300 m garduri (43,31 s). Eduard a ocupat şi un loc nouă la 400 m, cu 55,31 s. Atletele şi atleţii de la CSS1 sunt pregătiţi de soţii Oltean, Ioan şi Coculeana.

Două prezenţe pe podium a avut şi Ioana Emilia Colibăşanu (CS Farul - LPS „Nicolae Rotaru“ Constanţa; antrenoare, Carmen Botea), învingătoare la 80 m garduri (12,31 s) şi a treia la 300 m garduri (47,19 s). De asemenea, Andreea Marcov (CSS Medgidia; pregătită de Andreea Ţuţu) s-a clasat pe nouă la 1.500 m (cu 5:50.96). Etapa finală a Campionatului Naţional de juniori 3 se va disputa între 21 şi 22 iulie a.c., la Bucureşti.

Sursa foto: Facebook