16:43 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta Andreea Lefcenco, aur şi argint la Naţionalele de juniori

17 Feb, 2013 23:00 2754 Marime text
atletism.jpgAtleta constănțeană Andreea Simona Lefcenco a cucerit, sâmbătă, a doua sa medalie la Campionatul Național de sală rezervat juniorilor 1, competiție care s-a desfășurat la București. Cu o performanță de 5,97 m, Lefcenco (antrenoare, Lenuţa Dragomir) a obținut argintul în proba de lungime, unde a reprezentat CSS1 Constanța. Vineri, Andreea devenise campioană națională la triplusalt pentru CS Farul, clubul ei. A doua medalie constănțeană de sâmbătă i-a revenit lui Alexandru Floria, de la CS Farul (antrenoare, Gabriela Voiculescu), la săritura cu prăjina (4,30 m). În proba masculină de lungime, Cristi Boboc (LPS „Nicolae Rotaru") s-a clasat pe locul patru, cu 7,19 m, ratând medalia de bronz pentru numai trei centimetri. În aceeaşi probă, Iulian Pricop (şi el de la LPS) a fost al cincilea, cu 6,81 m. Boboc şi Pricop sunt pregătiţi de Niculina Chiricuţă. În cele două zile de concurs, constănţenii au intrat în posesia a şase medalii (două de aur, trei de argint şi una de bronz).

Cristina Bujin, pe podium la Birmingham

O altă atletă constănţeană, Cristina Bujin, de la CS Farul (antrenoare, Lenuţa Dragomir), a urcat pe podium la reuniunea atletică de sală de la Birmingham (Anglia), întrecere rezervată seniorilor. Bujin a fost a treia la triplusalt, cu o performanţă de 13,92 m. Prima a terminat proba Olga Saladuha (Ucraina), cu 14,61 m, iar pe doi, cu 14,20 m, s-a clasat Tracia Smith (Jamaica).

Sursa foto: Facebook