03:05 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atlet la CS Farul Constanţa Ionuţ Neagoe, două medalii la Campionatele Internaţionale „Iolanda Balaş Soter“

07 Jun, 2016 00:00 3670 Marime text

Reprezentanţii Constanţei la Campionatele Internaţionale „Iolanda Balaş Soter“ la atletism, de la Piteşti, au urcat de trei ori pe podium. Ionuţ Andrei Neagoe (foto, în dreapta), legitimat la CS Farul şi CSU Piteşti, a câştigat proba de 200 m (21,07 s) şi s-a clasat pe poziţia secundă la 100 m (10,55 s). În ambele probe, Ionuţ s-a duelat cu redutabilul Cătălin Câmpeanu, pe care l-a învins la 200 m şi în faţa căruia a pierdut la 100 m. În proba feminină de triplusalt, Cristina Bujin (CS Farul - CSA Steaua), sportivă calificată la Jocurile Olimpice de la Rio, a fost a treia, cu 13,36 m.

Alte rezultate obţinute de constănţeni: triplusalt - 5. Adrian Dăianu (CS Farul) - 16,00 m, 6. Cristi Boboc (CS Farul) - 15,80 m, 7. Cristian Constantin (CS Farul) - 15,12 m, 8. Alexandru Vişan (LPS „Nicolae Rotaru“ - CS Farul) - 14,36 m; 200 m - 6. Adrian Boldeanu (CS Farul) - 21,97 s; lungime - 8. Ioana Manoliu (LPS - CS Farul) - 5,59 m.

La Piteşti, s-a desfăşurat şi etapa a doua a Campionatului Naţional de seniori, tineret şi juniori 1, la care Andreea Jaqline Timofei (CS Farul) a fost a doua la 800 m (2:10.11), Savinela Violeta Ciulei (CS Farul - CSU Piteşti) s-a clasat pe locul trei la suliţă (40,91 m), iar Nicoleta Puşcuţă (LPS - CS Farul) a încheiat pe locul şapte proba de 200 m, cu 26,68 s.

Sursa foto: Facebook (CB Photo)