08:28 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Astăzi este posibil să aibă loc o şedinţă la club Patronul Farului aduce acuze după înfrângerea cu FC Clinceni

30 Sep, 2013 00:00 1754 Marime text
Sâmbătă, „marinarii” au pierdut cu 0-3 meciul de campionat din deplasare cu liderul Ligii a II-a. Înfrângerea l-a înfuriat pe Giani Nedelcu

Ca şi după partida din „16”-imile Cupei României cu Pandurii Tg. Jiu, patronul Farului a răbufnit la finele întâlnirii cu FC Clinceni. Giani Nedelcu le-a adus acuze dure arbitrilor, dar şi-a criticat şi echipa şi şi-a exprimat nemulţumirea asupra modului în care a fost întocmit programul competiţional.

Partida FC Clinceni - FC Farul, din etapa a cincea a Ligii a 2-a, le-a revenit gazdelor cu scorul de 3-0. Au înscris Konyeha, în minutele 69 şi 90, şi Pălimaru, în minutul 88. Farul a jucat însă cu un om în minus din minutul 53, după eliminarea lui Igiroşanu. Această fază, ca şi altele, a fost incriminată de Farul, Giani Nedelcu, patronul clubului, aducându-le acuze arbitrilor: „În repriza a doua, ne-au executat. Arbitrul argeşean Iulian Călin i-a dat al doilea galben lui Igiroşanu şi l-a eliminat, în loc să fluiere penalty. Apoi, la primul gol al lui Clinceni, a fost fault în atac. La 1-0 pentru gazde, centralul ne-a mai dezavantajat la o fază petrecută în careul ilfovenilor, cu jucătorul nostru Butoi în prim plan, în care trebuia să se acorde cel puţin indirectă. Nu în ultimul rând, Pălimaru, de la Clinceni, nu a primit galben după ce a simulat că a fost faultat în careu. Văd că se revine la lucruri urâte în arbitraj. Scorul este mincinos. Ne-au dat golurile doi şi trei în ultimele două minute”. Pe lângă arbitri, Nedelcu a criticat însă şi echipa: „Nu dau vina numai pe arbitri. Nu ştiu ce se întâmplă, dar parcă nu se mobilizează, stau cu capul plecat, ca porcul de Crăciun. Din minutul 70 se termină benzina. E normal să fiu nemulţumit, am adus jucătorii ceruţi de antrenor. Luni (n.r. astăzi), dacă voi fi la Constanţa, vom face şedinţă la club”. Giani Nedelcu a acuzat şi modul în care a fost întocmit ţintarul de la Federaţie. Potrivit patronului grupării constănţene, Farul a fost dezavantajată în faţa Sportului Studenţesc.

„Eram nemulţumiţi şi cu un punct”

„Meciul s-a rupt la eliminarea lui Igiroşanu, pentru două galbene. Al doilea avertisment l-a primit pentru simularea unui fault în careu, însă noi spunem că a fost penalty clar. Dar, dacă arbitrul aşa a decis... În repriza întâi, am avut trei ocazii de gol, pe când FC Clinceni nu a ajuns la poartă. Degeaba ne scuzăm însă dacă nu am reuşit să înscriem. Faţă de cum s-au desfăşurat ostilităţile, înfrângerea e prea usturătoare. Până la cartonaşul roşu primit de Igiroşanu, eram supăraţi şi dacă meciul se termina la egalitate. Însă aşa e fotbalul. Acum trebuie să ne liniştim pentru următorul meci, cel cu CSMS Iaşi, de la Constanţa, pe care trebuie neapărat să-l câştigăm”, a declarat şi Neculai Tănasă, preşedintele clubului constănţean. La Clinceni, FC Farul (antrenor, Ion Răuţă) a jucat cu: G. Curcă (cpt.) - Băjan, Buzea, Bumbac, Mansur - I. Florea (81 Tothăzan) - Ivanovici, Bolat (59 Butoi), Coconaşu, N. Creţu - Igiroşanu; Echipa gazdă (antrenor, Valentin Bădoi) a mizat pe: Stamatin - Venţer, A. Niţu (cpt.), Straton, Art. Karamyan (88 Al. Dragomir) - I. Roşu (56 Mbella), B. Pătraşcu, Puşkaş (67 D. Popa), Arm. Karamyan - Konyeha, Pălimaru.

Au căzut în clasament

Celelalte partide din etapa a cincea s-au încheiat cu rezultatele: sâmbătă - Gloria Buzău - Rapid CFR Suceava 3-0 (Verdeş 27, 41, Burlacu 32), CSMS Iaşi - Unirea Slobozia 2-0 (L. Dobre 23, Olah 90+3); ieri - CF Brăila - Rapid Bucureşti 1-2 (Ad. Câmpeanu 22 / Ioniţă 28, Martin 68), ACS Berceni - Dunărea Galaţi 3-2 (C. Sandu 22, Fâşie 40, 42 / Istrate 24, Moroşanu 76). Unirea Tărlungeni şi SC Bacău au avut rundă liberă. Clasament: 1. Clinceni - 13p, 2. Iaşi - 12p, 3. Rapid - 11p, 4. Berceni - 7p, 5. Farul - 7p (un loc mai jos faţă de ultima ierarhie), 6. Slobozia - 5p, 7. Brăila - 5p, 8. Buzău - 4p, 9. Rapid CFR - 2p, 10. Tărlungeni - 1p, 11. Galaţi - 1p, 12. Bacău - 0p. În etapa viitoare, Farul întâlneşte pe teren propriu CSMS Iaşi, sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 11.00.