00:45 26 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Arbitrul a pus capăt meciului CS Carvăn Lipnița - Sparta Techirghiol după doar 42 de minute

20 May, 2013 00:00 1736 Marime text
Meciurile de seniori din etapa a opta a play-off-ului Ligii a IV-a la fotbal şi din runda a şaptea a play-out-ului competiţiei s-au jucat sâmbătă, încheindu-se cu rezultatele: play-off - CSO Ovidiu - CS Mihail Kogălniceanu 3-5, Portul Constanţa - Danubius Rasova 2-3, CFR Constanţa - Perla Murfatlar 1-0, CS Agigea - Gloria Băneasa 4-3, ACS Callatis 2012 Mangalia - Ştiinţa Poarta Albă 7-1 , Vulturii Cazino Constanţa - CS Cernavodă 2-1; play-out - Tineretul Valea Dacilor - AS Cogealac 2-3 , CSS Medgidia - Victoria Cumpăna 1-3, Carsium Hârşova - Aurora 23 August 2-5, CS Carvăn Lipniţa - Sparta Techirghiol (întrerupt în minutul 42, la scorul de 2-1 pentru gazde), Recolta Nicolae Bălcescu - CS Eforie 2-2.

La AS Carvăn - Sparta, decizia de a opri meciul (care nu a mai continuat apoi) i-a aparţinut arbitrului Valentin Gheorghe, din Constanţa, care a considerat că nu mai poate conduce partida în continuare. Observatorul de la această partidă, Stancu Tudor, a declarat: „În minutul 42, la un atac al echipei oaspete, purtat pe partea stângă, un jucător de la Sparta a fost faultat, însă arbitrul a acordat eronat fault în atac, dictând lovitură liberă pentru gazde. În urma acestei decizii, câţiva oficiali ai echipei din Techirghiol au intrat pe teren să-i ceară socoteală arbitrului. L-au înjurat, într-adevăr, dar nu l-au atins. După 30 de secunde, Valentin Gheorghe a fluierat sfârşitul jocului. L-am întrebat la cabine de ce nu a continuat, iar el mi-a răspuns că nu a mai putut. Nu s-au petrecut lucruri grave pentru a pune capăt partidei în acel minut. A întrerupt jocul prea repede”.