21:13 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Antrenorul Ștefan Nanu a plecat de pe banca tehnică în minutul 73! Farul, înfrângere jenantă cu Dunărea Galați, iar Liga a 3-a e aproape (galerie foto)

10 Apr, 2014 00:00 1731 Marime text
FC Farul a pierdut cu 0-2 meciul de ieri, de pe teren propriu, cu Dunărea Galați, din etapa a 25-a a Ligii a 2-a, iar misiunea „marinarilor” de evitare a Ligii a 3-a se anunță extrem de dificilă, constănțenii urmând a intra cu punctaj foarte slab în play-out.

Într-un meci contra ultimei clasate, pe care trebuia neapărat să-l câștige, pentru a-și îmbunătăți bagajul de puncte cu care va începe turneul de retrogradare, Farul a jucat extrem de prost. Fotbaliștii s-au umplut de penibil, fiind contestați puternic de suporteri. După câte o ocazie de fiecare parte (Bumbac 12 / Sfrijan 6), Dunărea a deschis scorul prin Cosmin Neagu, în minutul 24, însă după un fault în atac al lui Matei la fundașul constănțean Buzea nesemnalizat de arbitru. Fără determinare și cu execuții hilare, fariștii n-au reușit nimic pe teren, iar Gohoreanu, în minutul 39, a fost aproape de 2-0, dar s-a opus Curcă. Nemulțumit de jocul Farului, antrenorul Ștefan Nanu a făcut două schimbări încă de la pauză. „Marinarii” și-au creat două ocazii, însă scorul a rămas 0-1. În minutul 51, Ivanovici a tras peste din careu, iar Igiroșanu a tratat superficial o ocazie în minutul 62, nereușind să-l învingă pe portarul advers din poziție bună.

Au fost de altfel singurele situații ale Farului din partea secundă, jucătorii constănțeni continuându-și reprezentația de prost gust. Ștefan Nanu n-a rezistat la acest „spectacol” decât până în minutul 73, când, fapt rar întâlnit la meciurile de fotbal, a părăsit banca tehnică și terenul, urcându-se în mașină și plecând de la stadion! Echipa a fost condusă până la final de secunzii Narcis Mohora și Gică Mina, care n-au făcut însă decât să asiste neputincioși la evoluția jenantă în continuare a echipei. Dunărea Galați a penalizat debandada din jocul Farului și a mai marcat o dată, în minutul 82, prin același Neagu, care a transformat penalty-ul acordat la faultul în careu al lui Bumbac la Matei, fază la care stoperul Farului a primit cartonașul roșu. Meciul s-a încheiat cu 2-0 pentru oaspeți, iar fariștii au părăsit terenul în huiduielile tribunei. Au jucat: FC Farul (antrenor, Ștefan Nanu) - G. Curcă - Băjan (cpt.), Buzea, Bumbac, Barna - Ivanovici, Tothăzan (46 I. Florea), V. Apostol, Mansur (63 Scărlătescu) - Cr. Cristea (46 Igiroșanu), Silvășan; Dunărea (antrenor, Costel Enache) - Costea - L. Radu (cpt.), B. Panait, Ursu, S. Cucu - Asanache, Sfrijan, Bâtfoi (67 Cenk), Gohoreanu (74 Vraciu) - M. Matei (88 Drăgan), C. Neagu.

Ultimul joc, cu ACS Berceni

În celelalte meciuri jucate ieri în etapă s-au înregistrat rezultatele: Rapid București - Rapid CFR Suceava 5-1 (Pancu 3 - din penalty, 90+1, D. Niculae 51, 59, Martin 90+3 / Arotăriței 37), CSMS Iași - ACS Berceni 4-1 (Pălimaru 5, 31, Herghelegiu 8, Crețu 23 / Al. Radu 51), FC Clinceni - Gloria Buzău 2-2 (Arman Karamyan 45+1, 68 / Burlacu 58, Fl. Alexandru 81), CF Brăila - Unirea Tărlungeni 1-0 (Vlăsceanu 65 - autogol) și Unirea Slobozia - SC Bacău 2-0 (M. Florea 72, Coconașu 77). Clasament: 1. Iași - 46p, 2. Rapid - 41p, 3. Slobozia - 41p, 4. Clinceni - 37p, 5. Berceni - 33p, 6. Bacău - 26p, 7. Buzău - 25p, 8. Tărlungeni - 24p, 9. Brăila - 23p, 10. Suceava - 19p, 11. Farul - 18p, 12. Galați - 14p. În etapa viitoare, ultima din sezonul regulat, Farul joacă în deplasare cu ACS Berceni, sâmbătă, 12 aprilie, însă meciul nu are importanță pentru contănțeni în perspectiva play-out-ului.