06:59 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Antrenorul Marian Pană - „A câştigat echipa mai bună“ Săgeata Năvodari a bătut Farul în zece jucători (galerie foto)

20 Oct, 2014 00:00 2143 Marime text
Derby-ul de sâmbătă, de la Năvodari, le-a revenit pe merit gazdelor, care şi-au creat mult mai multe ocazii şi s-au descurcat şi în inferioritate numerică. Săgeata a avut un jucător eliminat încă din minutul 49, dar a reuşit să majoreze scorul

Săgeata Năvodari a câştigat cu 2-0 disputa cu Farul, din etapa a noua a Ligii a II-a, seria întâi. Au înscris Damian, în minutul 23, şi Srdic, în minutul 81, gazdele marcând al doilea gol la scurt timp după ce „marinarii“ avuseseră o ocazie bună de a egala. În urma acestei victorii, Săgeata se menţine pe locul trei în clasament, în vreme ce Farul este pe poziţia a zecea (din 12 echipe).

În prima parte, în afară de gol, Săgeata a mai ratat câteva ocazii (Muzac 14, 37, Cârjă 40 - la care a intervenit foarte bine Ciucă şi Deletic 41), însă, după doar patru minute scurse din repriza a doua, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Cervera văzând roşu direct după un fault asupra lui Enciu. În ciuda avantajului numeric însă, Farul n-a putut obţine ceva din meci. S-a aflat aproape de egalare, e adevărat, în minutul 79, prin Enciu (la prima situaţie a „marinarilor“), însă cei care au marcat apoi, pentru 2-0, au fost năvodărenii. Srdic, autorul mai multor ratări mari sâmbătă, a punctat pe contraatac, închizând meciul, la numai două minute de la ocazia lui Enciu.
Săgeata Năvodari (antrenor, Cătălin Anghel) a jucat cu: Albuţ - Cârjă, Fl. Pătraşcu, R. Damian, Bruno - Muzac, Cervera - M. Chiţu (88 Cr. Ganea), Vezan (cpt.) (46 Stana), Deletic (84 Vieru) - Srdic; FC Farul (antrenor, Marian Pană) i-a avut în teren pe: G. Ciucă - Băjan (76 Cl. Popa), D. Ciobanu, Straton, B. Dumitru - Cârstoiu (57 Arotăriţei) - Pâslaru, Ochia (cpt.), R. Neagoe, Szalkai - Enciu.

Cătălin Anghel - „Mă bucur că băieţii au reacţionat bine“

„Am fost superiori fără putinţă de tăgadă. Farul a crescut de când a venit Marian Pană, dar azi (n.r. sâmbătă) am meritat pe deplin victoria. Sper ca acest rezultat să ne fi descătuşat şi să începem să adunăm puncte. Nu este uşor, pentru că apar eliminări, accidentări şi nu avem tot lotul disponibil. De aceea nu putem să creştem şi să punem, meci de meci, câte o cărămidă la omogenizarea echipei. Eliminarea lui Cervera mi s-a părut uşoară, eu am văzut că a atins întâi mingea. Mă bucur însă că băieţii au reacţionat bine, iar în zece oameni ne-am mai creat ocazii. Vedeţi cum e fotbalul? Au fost meciuri în care am ratat din doi metri şi am luat gol din faza următoare, acum Farul a avut o ocazie bună, iar pe contraatac am înscris noi. Srdic a spart gheaţa, a dat un gol din trei ocazii, celelalte două monumentale. Mă bucur şi pentru el, iar de acum încolo sper să marcheze etapă de etapă. Am fost destul de periculoşi la fazele fixe“, a declarat Cătălin Anghel.

Marian Pană - „Dacă înscria Enciu, poate şi câştigam“

De cealaltă parte, Marian Pană a spus: „A câştigat echipa mai bună, e clar. Victoria gazdelor e pe deplin meritată. Să zicem că am început destul de bine meciul, în primele 10 - 15 minute am stat bine în teren, nepermiţând adversarului să construiască. Apoi a venit acel gol norocos, iar Săgeata a ştiut să pună în practică jocul ei de pase. În repriza a doua, n-am reuşit să valorificăm omul în plus. Am încercat să ducem mingea în gura porţii, dar am avut poate şi puţină neşansă, la şutul lui Enciu sau când a ieşit foarte bine Albuţ. Puteam egala, dar nu a fost ceva clar, bine creionat, ca să surprindem adversarul. Ideea e că nu am putut să punem o presiune normală, să ţinem de minge, să intrăm în posesie şi să încercăm să marcăm, deşi am jucat cu al doilea vârf. Am primit golul doi pe contră, la care ar fi ceva dubii, dar nu mai contează, arbitrajul a fost corect. Dacă înscria Enciu, poate şi câştigam“.

S-a împiedicat şi Academica Argeş

În celelalte meciuri ale etapei, sâmbătă, s-au înregistrat rezultatele: ACS Berceni - SC Bacău 0-0, Rapid CFR Suceava - ACS Academica Argeş 1-1 (M. Negru 75 / Viţelaru 38), Unirea Slobozia - FC Voluntari 1-2 (Ibrian 31 / C. Roşu 8, I. Voicu 69), CS Baloteşti - Gloria Buzău 3-0 (Marinaş 16, Şt. Radu 49, 61), CF Brăila - FCM Dorohoi 6-3 (Puşcaşu 9, Onofraş 12, 36, St. Nicoliţă 65, 66, 87 / Vrabie 76 - din penalti, 90+1, Pavăl 90+2). Clasament: 1. Voluntari - 21p, 2. Academica - 20p, 3. Săgeata - 17p, 4. Suceava - 14p, 5. Buzău - 13p, 6. Brăila - 12p, 7. Slobozia - 10p, 8. Berceni - 10p, 9. Bacău - 8p, 10. Farul - 8p, 11. Dorohoi - 7p, 12. Baloteşti - 5p. În etapa viitoare, sâmbătă, 25 octombrie, de la ora 11.00, Farul joacă acasă cu CS Baloteşti, iar Săgeata întâlneşte în deplasare FCM Dorohoi.