11:17 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Andreea Timofei, campioană balcanică Atletul Florentin Cojocaru, din Constanţa, a stabilit un record naţional

08 Jul, 2014 00:00 1847 Marime text
Atletul constănţean Florentin Cojocaru, de la CS Farul Constanţa (antrenoare - Eveline Lisenco), a avut o evoluţie deosebită la etapa finală a Campionatului Naţional de juniori 3, de la Bucureşti. Cojocaru a obţinut trei medalii, una de aur (la 400 m garduri - 57,62 s) şi două de argint (la 400 m - 52,13 s şi la 200 m - 23,73 s), iar timpul înregistrat în proba pe care a câştigat-o reprezintă un nou record naţional de juniori 3! Trei medalii (în aceleaşi probe ca şi Cojocaru) a obţinut în capitală şi Nicoleta Puşcuţă, de la Liceul cu Program Sportiv „Nicolae Rotaru“ (antrenori - Gabriel Zaharia şi Cătălin Ganera): aur la 400 m garduri (64,80 s) şi argint la 400 m (59,72 s) şi la 200 m (26,19 s).

Alţi doi campioni constănţeni de juniori 3 sunt Rebeca Călin (LPS; antrenori - Gabriel Zaharia şi Cătălin Ganera), la 3 km marş (16:18.55) şi Răzvan Grecu (Farul; antrenori - Daniel Cojocaru şi Lenuţa Dragomir), la triplusalt (14,17 m). Răzvan Grecu a fost medaliat şi la lungime, cu bronz (6,14 m), unde a reprezentat însă CSS1 Constanţa. Două medalii, ambele de argint, şi le-a trecut în palmares Ioana Manoliu, de la LPS (antrenoare - Carmen Botea), la triplusalt (11,84 m) şi la lungime (5,47 m). Carmen Botea a avut şi o a doua sportivă de la LPS, care a urcat pe podium la Naţionale, pe Andra Uşurelu, clasată pe locul 3 la triplusalt, cu 11,40 m.

Aur şi argint pentru România

Constănţenii s-au bucurat de succes şi la Campionatul Balcanic de juniori 1, care s-a disputat în Grecia, la Serres. Andreea Timofei, de la LPS (antrenoare - Niculina Chiricuţă) a cucerit titlul cu ştafeta României de 4X400 m, iar la 400 m, unde a concurat în prima zi, fiind obosită de pe drum, a obţinut argintul, cu 56,38 s. De asemenea, Cristian Radu (CS Farul) a făcut parte din ștafeta de 4X400 m care a ieșit vicecampioană. La triplusalt, Cristian Constantin (antrenoare - Carmen Botea) a concurat pentru Farul şi s-a clasat pe poziţia 4 (15,13 m).