23:27 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Anastasia Pavliucenkova, adversara Simonei Halep din sferturile turneului de la Cincinnati

22 Aug, 2015 00:00 1170 Marime text
Cea mai bună jucătoare de tenis din România, constănţeanca Simona Halep, continuă parcursul ireproşabil la turneul de categorie Premier 5 de la Cincinnati. După un nou meci de trei seturi, Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a acces în sferturi, după ce a trecut cu 4-6, 6-4, 6-2 de Andrea Petkovic, din Germania, a 17-a jucătoare a lumii şi cap de serie numărul 15. Meciul a durat două ore şi 40 de minute, iar victoria îi aduce constănţencei 57.380 de dolari şi 190 de puncte WTA.

„A fost o partidă obositoare, dar am ţinut cu tot dinadinsul să câştig. Nici nu ştiu cum am reuşit. Am luptat până la final şi mi-am păstrat concentrarea“, a spus Halep, care, dacă va mai câştiga două meciuri, calificându-se astfel în finală, va reveni pe locul doi WTA. La ediţia de anul trecut, Simona s-a oprit în optimi. Acum, o va întâlni în această fază pe rusoaica Anastasia Pavliucenkova, locul 34 WTA, care a eliminate-o în optimi pe Victoria Azarenka (locul 21 WTA), sportiva din Belarus abandonând la scorul de 1-6, 3-0.

Meciul Halep - Pavliucenkova se va juca nu înainte de ora 3.30 a zilei de sâmbătă, 22 august, şi va fi transmis în direct de Dolce Sport 1. La capitolul întâlni directe, Simona conduce cu 4-0, cele două sportive întâlnindu-se ultima dată la finele lui 2013.