17:11 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Alexandru Sabangeanu, de la Academia Hagi, a înscris pentru România în victoria cu Italia

17 Mar, 2016 00:00 2467 Marime text

Echipa naţională de fotbal Under-16 a României (formată din jucători născuţi după 1 ianuarie 2000) a susţinut, la Buftea, un meci de verificare împotriva echipei similare a Italiei. Partida s-a încheiat cu victoria României, scor 2-0 (1-0). Primul gol al meciului a fost înscris de jucătorul Academiei Hagi Alexandru Sabangeanu, care a transformat un penalty în minutul 17. Cealaltă reuşită a tricolorilor a venit în minutul 79.

În afara lui Alexandru Sabangeanu, folosit fundaş dreapta, tot meciul, selecţionerul Gabriel Manolache a trimis pe teren contra Italiei un alt jucător al Academiei Hagi, Cosmin Tucaliuc. Acesta a fost şi el titular, ca atacant, şi a jucat până în minutul 67. Întâlnirea-revanşă România U-16 - Italia U-16 este programată astăzi, tot la Buftea.

Sursa foto: Academia Hagi