05:33 24 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Academia Hagi şi Ludogorets şi-au împărţit victoriile în amicale

19 Oct, 2012 01:00 1293 Marime text

viitorul.jpgEchipele de juniori născuţi în anii 1996/1997 şi 1999 ale Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi" au susţinut, la Razgrad, în Bulgaria, meciuri amicale cu formaţiile de juniori ale clubului Ludogorets.

Confruntarea Ludogorets 1998 - Academia Hagi 1999 i-a revenit formaţiei bulgare, cu scorul de 2-1. Constănţenii au câştigat însă cealaltă partidă, cea rezervată jucătorilor născuţi în anii 1996 şi 1997, scor 3-1.

În prima confruntare, după 0-0 la pauză, gazdele au înscris în minutele 40 şi 51, iar Academia (antrenor, Nicolae Roşca) a redus din diferenţă prin Alexandru Măţan, în minutul 53, dintr-un penalty obţinut de Iordan. Echipa constănţeană a fost: Murariu - Burcea, Acasandrei, Suflaru, Apetrei - Crânganu (50 Mişilaricu), R. Gheorghe (36 Iordan), Măţan - Ene, Dumitraşcu (50 Zanfir), Apostolache.

Lucrurile s-au schimbat însă în disputa a doua, când s-au confruntat fotbalişti de aceeaşi vârstă. Echipa constănţeană, antrenată de Vasile Mănăilă a câştigat cu 3-1 (2-0). Pentru Academie au punctat Răzvan Marin (min. 15), Cristian Manea (min. 20) şi Andrei Luduşan (min. 55), reuşita bulgarilor venind în minutul 65. Academia Hagi: Tordai (41 Dur-Bozoancă) - Torişte (50 Rogoza), Manea, Iacob (41 Tudoran), Otei (41 Lazăr) - Nedelcu, Vasiu - Oarnă (41 Luduşan), Marin (41 Cicâldău), Stoica - Ene.