11:08 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Academia Farul a eliminat FC Viitorul din Cupa României la categoria Under-17

24 Nov, 2016 00:00 3801 Marime text
FC Viitorul şi Academia Farul au fost desemnate adversare în prima rundă (16-imi de finală) a ediţiei 2016-2017 din Cupa României dedicată categoriilor de juniori sub 19 ani şi sub 17 ani. Participă atât echipe din Campionatul Naţional de juniori, cât şi toate formaţiile din Liga Elitelor Under-19, respectiv Under-17, cu excepţia echipelor celor patru Centre de Excelenţă „Tricolor11” (Timişoara, Târgu Mureş, Buzău şi Deva).

FC Viitorul şi Academia Farul au fost împerecheate conform criteriului geografic. Sistemul după care se dispută partidele din această fază a competiţiei este cel eliminatoriu, într-o singură manşă. Partida de la U-17 s-a jucat ieri, pe terenul CFR din Constanţa, gazdă fiind Academia Farul (antrenor, Gabriel Şimu), care a câştigat cu 3-1 (1-0), calificându-se astfel în etapa viitoare a competiţiei. Au marcat Dragoş Nedelcu (20), Andrei Răduc (57) şi Dumitru Muzechearu (79), respectiv Gabriel Nedelea. „Am dominat ostilităţile de la un capăt la altul al partidei. Am condus cu 3-0 în minutul 80 (n.r. la această categorie de vârstă, meciul are două reprize de câte 40 de minute), adversarii punctând în minutul 81“, a declarat Bogdan Chiriţă, preşedintele Academiei Farul.

„Am arătat încă o dată că se poate face performanţă doar cu jucători selecţionaţi din judeţul Constanţa. Este mai mult de muncă, dar şi satisfacţia este una imensă. Am făcut un meci perfect şi sunt foarte fericit. Jucători mei m-au făcut mândru”, a declarat Gabriel Şimu, pentru academiafarul.ro. Cealaltă partidă, de la U-19, a fost programată pe 30 noiembrie, de la ora 14.00, în fieful FC Viitorul.

În Liga Elitelor, cele două reprezentante ale judeţului Constanţa ocupă momentan următoarele locuri: la U-19 - FC Viitorul - 2 (37p), Academia Farul - 9 (17p); la U-17 - FC Viitorul - 3 (30p), Academia Farul - 10 (15p).

Sursa foto: Facebook (Academia Farul)