02:00 17 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Academia Farul a câştigat ediţia inaugurală a „Winter Tomis Challenge Cup“ (galerie foto)

15 Dec, 2015 00:00 2974 Marime text

Prima ediţie a „Winter Tomis Challenge Cup“, întrecere care s-a adresat grupei de vârstă 2007, i-a revenit echipei Academia Farul. Competiţia s-a desfăşurat la Constanţa, în organizarea Academiei de Fotbal Farul Constanţa, luând parte şase echipe. Clasamentul final a fost: 1. Academia Farul, 2. Atletic Călăraşi, 3. New Stars Bucureşti, 4. Academia Hagi, 5. ACS Performer Constanţa, 6. FC Farul.

În finala mare, Academia Farul a învins Atletic Călăraşi cu 3-0 (1-0), înscriind Iustin Doicaru (2) şi David Asan. În meciul pentru medalia de bronz, New Stars Bucureşti a învins cu 4-3 Academia Hagi, care a condus cu 3-0 la pauză, prin reuşitele lui Matei Nanciu (2) şi Tănase Paris! În partea secundă, New Stars a întors soarta meciului, înscriind Eric Somandru Adrian (de două ori), Alexandru Marchidan şi Ianis Straub.

Scorul partidei pentru poziţiile 5-6, ACS Performer - FC Farul, a fost 5-0 (3-0), prin golurile reuşite de Ayan Matei (3) şi Andrei Paris (2). La final, s-au acordat şi trei premii speciale, toate revenindu-le reprezentanţilor echipei câştigătoare, Academia Farul: cel mai bun portar - Sebastian Zaharia; cel mai bun jucător al turneului - Iustin Doicaru; golgheterul turneului - David Asan.

Sursa foto: Facebook (Academia Farul)