16:19 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A zecea victorie HC Dobrogea Sud Constanța a învins și CSU din Suceava

04 Dec, 2020 15:40 2114 Marime text
  • În urma acestei victorii, HCDS a acumulat 30 de puncte, având zece victorii și două eșecuri în 12 partide.

Echipa masculină de handbal HC Dobrogea Sud Constanța a realizat astăzi a zecea victorie în cele 12 meciuri jucate până în prezent în sezonul de față al Ligii Naționale.

Formația de pe litoral a întâlnit la București, în sala Rapid, nou promovata CSU din Suceava, de care a dispus cu 24-20 (12-10).

A zecea victorie in 12 etape: 24-20 cu Suceava. Bravo, băieți! Abia așteptăm următorul meci!, a fost mesajul HCDS.

Scor final, Dobrogea Sud Constanța - CSU Suceava 24-20, după o evoluție curajoasă a alb-albaștrillor, au punctat și cei de la CSU din Suceava.

Au evoluat:

HC Dobrogea Sud (antrenori Djordje Cirkovic și George Buricea): Iancu, Vasile - Șandru 7 goluri (3x7m), Buricea 5, Komogorov 4, Chiuffa 3 (3), Susanu 2, Nikolic 1, Nistor 1, Chikovani 1, Simovic, Blazevic.

CSU din Suceava (antremori, Adrian Chiruț și Iulian Andrei): Grigoraș, Duman - Kobzii 7 goluri, Loic 6 (1), Furak 5, Dascălu 1, Cîmpan 1, Sadovyi, Petrov, Manjic, Fodorean.

„Cu un final perfect, în care Șandru a fost de neoprit, am învins arțăgoasa echipă suceveană, la Sala Rapid din București și bifăm, astfel, a 10-a victorie în Liga Zimbrilor! După 50 de minute echilibrate, în care s-a mers cap la cap, mobilizarea băieților noștri a fost admirabilă: în ultimele 9 minute nu au primit gol și au revenit de la 19-20! Buricea, Nikolic & comp au reușit să-i blocheze pe interii ucraineni Kobzii și Loic și pe extrema dreaptă Furak, cei care ținuseră sub presiune poarta noastră până atunci. Șandru a reușit o serie de 4 goluri, două din 7 metri, iar Komogorov a închis tabela în penultimul minut: 24-20! Evoluția scorului: 8-4 (min. 15), 12-8 (min. 28), 12-10 (pauză), 19-20 (min. 51)”, se arată pe site-ul oficial al HC Dobrogea Sud.

Sursa foto: Facebook (HC Dobrogea Sud)