08:58 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A treia înfrângere la rând în Superligă Farul nu s-a ales cu niciun punct din meciul cu Steaua

25 Apr, 2013 00:00 1304 Marime text
Echipa de rugby RCJ Farul Constanţa a înregistrat, ieri, a treia înfrângere la rând în Superliga Naţională, cedând cu 15-34 (7-8) în partida din etapa a şasea (ultima a turului), jucată în Bucureşti, pe terenul Stelei. „Marinarii” nu s-au ales cu niciun punct din acest meci, rămânând în continuare cu zece puncte în clasament. Pentru Steaua au punctat Cazan (două eseuri), I. Dumitru (un eseu) şi Vlaicu (cinci lovituri de pedeapsă şi două transformări). Marcatorii Farului au fost Apostol (un eseu), Raţiu (un eseu), Bratu (o transformare) şi Jantjies (o lovitură de pedeapsă). În prima repriză, gazdele au condus cu 8-0, însă cu un eseu transformat constănţenii au intrat cu deficit minim la cabine. După pauză, Farul a menţinut meciul în echilibru până în minutul 62, conducând de două ori în acest interval (12-11 şi 15-14). După aceea însă, Steaua a prins cu hotărâre frâiele meciului şi nu a mai cedat iniţiativa până la final, înscriind 20 de puncte la rând (două eseuri transformate şi două lovituri de pedeapsă), faţă de niciunul Farul, care a avut o singură situaţie de a modifica tabela, o lovitură de pedeapsă rămasă fără rezultat. În runda următoare, „marinarii” au liber, iar cele patru înfrângeri şi două victorii de până acum nu se „pupă” deloc cu planurile conducerii clubului, care au anunţat că vor ca echipa să se califice în finală. În acest ritm, şi prezenţa în play-off este pusă în pericol.

Sursa foto: Facebook (RCJ Farul)