16:52 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

A câştigat la Slobozia Săgeata merge cap la cap cu liderul FC Botoşani (rezultate şi clasament Liga a 2-a)

01 Apr, 2013 00:00 1357 Marime text
Săgeata Năvodari a câştigat cu 2-1 meciul de sâmbătă, din deplasare, cu Unirea Slobozia, din etapa a 19-a a Ligii a 2-a. Golurile oaspeţilor au fost înscrise de Tigoianu (în minutul 8: şut din careu, după o centrare a lui Diaby, de pe dreapta) şi de portarul Dobre (autogol în minutul 43: a scăpat mingea în poartă, după un şut-centrare al lui Zaharia). Unirea a redus din diferenţă în minutul 85, prin Jianu, care a punctat de la 16 m. Săgeata a jucat cu: Gordin - I. Filip, Goşa, Fl. Popa (cpt.), Aniţoiu - Diaby, V. Apostol, Vezan, Tigoianu (78 Sg. Bar) - Zaharia (88 V. Şicu), Pantelie (65 Bozeşan). În urma acestui succes, jucătorii pregătiţi de Constantin Gache, Mihai Guliu şi Gică Butoiu se menţin pe locul doi, la egalitate de puncte, 31, cu liderul FC Botoşani. În etapa viitoare, Săgeata joacă la Năvodari cu CF Brăila, sâmbătă, 6 aprilie, de la ora 11.00.
În etapa a 19-a, s-au mai înregistrat rezultatele: Chindia Târgovişte - Sportul Studenţesc 2-0, ACS Buftea - CS Otopeni 2-0, Dinamo II - Delta Tulcea 1-1 şi FC Farul - FC Botoşani 0-2. CF Brăila, Dunărea Galați și Rapid CFR Suceava au avut rundă liberă. Clasament: 1. FC Botoşani - 31p, 2. Săgeata - 31p, 3. Delta - 28p, 4. CS  Otopeni - 26p, 5. CF Brăila - 26p, 6. Sportul - 25p, 7. Unirea Slobozia - 21p, 8. ACS Buftea - 17p, 9. Chindia - 16p, 10. Dinamo II - 15p, 11. Dunărea - 15p, 12. Rapid CFR - 13p, 13. FC Farul – 10p.

Sursa foto: Liga2.ro