20:32 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Știați că… Vineri se împlinesc 26 de ani de când România a ratat dramatic accederea în semifinalele Campionatului Mondial din 1994?

10 Jul, 2020 00:00 1392 Marime text
  • România a întâlnit Suedia în sferturile de finală ale Campionatului Mondial din 1994.

Pe 10 iulie 1994, echipa națională de fotbal a României a disputat sfertul de finală de la Campionatul Mondial din SUA, contra reprezentativei Suediei, tricolorii ratând dramatic, la loviturile de departajare, calificarea în penultimul act, unde ar fi întâlnit Brazilia.

România a fost aproape de a se impune în timpul regulamentar, dar celebrul gol al lui Keneth Andersson, din prelungiri, a împins partida la penalty-uri. Era minutul 115, iar România conducea cu 2-1 și avea un om în pus pe teren! S-a terminat 2-2 după 120 de minute, iar la penalty-uri pentru tricolori au transformat Răducioiu, Hagi, Lupescu și Ilie Dumitrescu, ratând Dan Petrescu și Belodedici. Astfel că Suedia, care a irosit o singură lovitură, s-a impus cu 5-4 și a mers în semifinale. În timpul regulamentar au marcat Răducioiu (88, 100), respectiv Brolin (76) și K. Andersson (115).

Pentru România (antrenor, Anghel Iordănescu) au jucat în acel meci Prunea - Dan Petrescu, Prodan, Belodedici, Selymes - Dorinel Munteanu (84 Panduru), Gică Popescu, Hagi, Lupescu, Ilie Dumitrescu - Răducioiu.