08:30 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Viitorul lui Hagi a debutat cu dreptul in Liga 1

24 Jul, 2012 12:02 914 Marime text

Viitorul Constanta, echipa patronata de Gica Hagi, a debutat cu dreptul in Liga 1, pustii de la malul marii reusind o remiza disputata in compania celor de la FC Brasov, scor 2-2.

Viitorul este singura formatie nou promovata in primul esalon care nu pierde meciul de debut din acest sezon.

Exilati la Galati pana cand vor fi gata lucrarile la stadionul din Ovidiu, baietii lui Hagi au avut un start de meci de cosmar. In minutul 1, la prima faza de poarta, Mugurel Buga a deschis scorul cu un sut frumos, de la 20 de metri.

A urmat apoi o jumatate de ora de joc slab, fara vlaga. In minutul 32, o eroare a lui Ionescu l-a pus in pozitie buna pe Rusu iar fostul varf al Stelei l-a executat frumos pe Taborda, cu un lob.

Dupa aceasta reusita, Viitorul a prins mai mult curaj, urcand bine spre poarta adversa, fara a mai modifica tabela pana la pauza.

Imediat dupa iesirea de la cabine Buga a adus Brasovul in avantaj din pasa excelenta a lui Viveiros. Acelasi Viveiros a lovit bara portii Viitorului in minutul 68, insa in ultimele minute baietii lui Hagi s-au trezit.

Cristea a restabilit egalitatea in minutul 73, dupa o lansare de exceptie in adancime, Carstocea si Bejan au trecut pe langa golul victoriei.

Echipele:

Viitorul: Vatca - Bejan, Putanu, Larie, Lazar - Carstocea, Chitu, Benzar, Iacob - Iancu, Rusu.
Antrenor: Catalin Anghel
Rezerve: Buzbuchi, Calintaru, Tosca, Onicas, Mladen, Albu, Cr. Cristea.

FC Brasov: Taborda - Velayos, Nasser, Potecu, Ionescu - Viveiros, Bruno Madeira, Tames, L. Munteanu - Buga, Batin.
Antrenor: Ionut Badea
Rezerve: Mutu, Barbu, I. Popa, Mateiu, Olariu, Damian, Straut.